Przejdź do treści

2 czerwca w Lublinie krajowe eliminacje WorldSkills – m.in. w robotyce mobilnej, mechatronice i przemyśle 4.0

  • Osoby do 26 roku życia będą konkurowały w polskich eliminacjach międzynarodowego konkursu WorldSkills.
  • Rolą wydarzenia jest promocja profesjonalnych kompetencji, wśród dyscyplin są zawody przyszłości związane z p4.0.
  • Zwycięzcy krajowego etapu pojadą w październiku 2022 roku do Szanghaju na finałowy, światowy konkurs.
Man is working to control a robotic arm which is integrated on smart factory production line. industry 4.0 automation line which is equipped with sensors and robotic arm. Selective Focus.

Krajowe eliminacje WorldSkills Poland Nowe Technologie wystartują 2 czerwca w Lublinie. Uczestnicy zmierzą się w pięciu dyscyplinach (związanych z tzw. zawodami przyszłości), czyli w robotyce mobilnej, cyberbezpieczeństwie, mechatronice, przemyśle 4.0 i chmurze obliczeniowej.

WorldSkills Szanghaj

WorldSkills jest renomowanym, ogólnoświatowym konkursem, który promuje umiejętności zawodowe. Jak podkreślają organizatorzy polskiej edycji, to wydarzenie z rozmachem na miarę zawodów sportowych, w rodzaju mistrzostw świata w lekkiej atletyce czy piłce nożnej. Nawiązaniem do wielkich imprez jest choćby ceremonia otwarcia wzorowana na olimpijskiej (co można zobaczyć w filmie poniżej). Zwycięzcy polskiej edycji pojadą do Chin, gdzie od 12 do 17 października przyszłego roku wezmą udział w międzynarodowym konkursie WorldSkills Szanghaj.

60 konkurencji

Uczestnikami eliminacji mogą być osoby w wieku do 25 lub do 26 lat, w zależności od konkurencji, w której startują. Polskie drużyny uczestniczyły już w WorldSkills dwukrotnie: w 2018 roku w Budapeszcie i w 2019 w Kazaniu. W Lublinie, jak wspomnieliśmy, zaplanowano eliminacje w 5 konkurencjach, jednak w całym wydarzeniu jest ich 60 – przyszli pracownicy rywalizują także w tradycyjnych zawodach, takich jak: gotowanie, fryzjerstwo czy spawalnictwo.

Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest organizatorem krajowej części zawodów, zaznacza, że liczy w przyszłości na szerszy udział naszych zespołów: Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wystawiać zawodników, jeśli nie we wszystkich 60, to przynajmniej w kilkudziesięciu dyscyplinach. Jak z kolei podkreśla Minister Edukacji i Nauki, WorldSkills jest bardzo ważne z punktu widzenia promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego. Przemysław Czarnek liczy, że do czerwca sytuacja pandemiczna poprawi się i krajowe eliminacje będzie można zorganizować bez przeszkód. Tymczasem w związku z kolejnym dobowym rekordem zachorowań na COVID-19 Minister Zdrowia ogłosił, że od 20 marca restrykcyjne zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać już nie tylko w niektórych województwach, ale w całym kraju. Adam Niedzielski precyzował, że ponownie zostaną zamknięte galerie handlowe, kina, teatry, siłownie i baseny, a do trybu zdalnej nauki wrócą dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych.