Przedsiębiorcy wolą współpracować z pojedynczymi naukowcami, niż z uczelniami czy jednostkami badawczymi – ocenia dr Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wśród powodów wylicza koszty kooperacji, chęć jak największej kontroli nad pracami, a także wydajność:
– Współpraca z pojedynczymi naukowcami jest najbardziej efektywna przy innowacjach implementarnych, które nie niosą za sobą konieczności odkrywania wielkich rzeczy, tylko stopniowe ulepszanie produktu dla biznesu. Natomiast jeśli mówimy o innowacjach przełomowych, kreowaniu jednorożców, to jednostka naukowa ma znaczenie ze względu na laboratoria, którymi dysponuje, zespoły badawcze.
Podczas wywiadu dyrektor NCBR-u mówił również o dobrych praktykach współdziałania biznesu z nauką, a także o spółce IDEAS, zajmującej się sztuczną inteligencją i blockchainem.
Cyberbezpieczeństwo w przemyśle 4.0
Jednym z przykładów cyberataków jest botnet Miari, gdzie atakujący wykorzystali kamery przemysłowe do przeprowadzenia ataku DDoS (distributed denial of service) w przedsiębiorstwie Dyn. Jeśli o infrastrukturę, to głośne przykłady dotyczyły ataków na ukraińskie elektrownie w 2015 i 2016 roku czy obiekt przemysłu petrochemicznego w Arabii Saudyjskiej. Z kolei w warunkach testowych wykazano, że można przejąć zdalną kontrolę nad autonomicznym pojazdem, przez co producenci samochodów zawarli porozumienie na rzecz poprawy cyberochrony w tej dziedzinie. To tylko kilka wątków poruszonych w wywiadzie z dr. Andrzejem Kozłowskim, ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa.
5G a zużycie prądu
Marcin Sugak, ekspert Ericssona, podkreśla, że przekonanie o większym zużyciu energii przez sieć 5G to mit:
– Sama technologia i urządzenia, które produkujemy, już teraz są o ponad 30% mniej energochłonne niż te, niż te wykorzystywane w ramach rollout-u sieci LTE. Planujemy jeszcze doskonalić się w tym obszarze, to jedna z kluczowych działalności badawczo-rozwojowej firmy. Urządzenia już teraz, biorąc pod uwagę ilość przesyłanych danych, zużywają ponad 6 razy mniej energii, a pracujemy nad tym, żeby zużywały 10 razy mniej w najbliższym czasie. To pierwszy, bardziej sprzętowy, aspekt. Drugi dotyczy samego wdrożenia technologii, która dzięki automatyzacji, cyfryzacji, większej sprawności procesów i mniejszej liczby błędów, przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla – wyjaśnia specjalista.
Cykl „Polski Przemysł 4.0 – Rozmowy eksperckie”
Słuchacze serii dowiedzą się, co warto zmienić w systemie edukacji, żeby był pomocny w rozwijaniu kompetencji przyszłości, a także poznają sposoby wykorzystania sztucznej inteligencji i zalety automatyzacji procesów. Jeden z odcinków został poświęcony Platformie Cyfrowej Przemysłu Przyszłości. Robert Kroplewski, kierownik projektu w PPP, wyjaśnia, jakie korzyści wynikają z PC dla przedsiębiorców. 5 rozmów jest w serwisie YouTube. Kolejne, ze Zbigniewem Bujakiem, ekspertem ds. edukacji technologicznej w Centralnym Domu Technologii oraz profesor Aleksandrą Przegalińską, badaczką rozwoju nowych technologii, zostaną opublikowane do końca tygodnia.