Wrocławski producent nanosatelitów współpracuje z Australijską Siecią Produkcji Kosmicznej

  • SatRevolution dostarczy satelitę CubeSat 6U, poprowadzi misję i będzie operatorem urządzenia.
  • Działanie jest częścią australijskiego programu, w wyniku którego powstanie fabryka statków kosmicznych.
  • Satelity wrocławskiej firmy pomagają monitorować rozwój pożarów czy powodzi, a także kontrolować stan powietrza.

Polska spółka z branży kosmicznej, SatRevolution, jako jeden z partnerów australijskiego programu Modern Manufacturing Initiative – Collaboration (MMI-C), dostarczy platformę satelitarną CubeSat 6U, którą zintegruje z napędem przygotowanym przez firmę Neumann Space, zajmującą się budową silników satelitarnych. Następnie SatRevolution poprowadzi misję kosmiczną i zostanie operatorem satelity. Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel wrocławskiego przedsiębiorstwa wyjaśnia, że wykonanie projektu jest zaplanowane na drugą połowę roku. Działanie wynika z założeń Australijskiej Sieci Produkcji Kosmicznej (Australian Space Manufacturing Network) – inicjatywy, która w ramach MMI-C uruchomi nowe obiekty – ośrodek testowy i produkcyjny, zaawansowaną fabrykę rakiet i satelitów, a także orbitalny port kosmiczny w Abbot Point.

Zastosowanie satelitów

Satelity CubeSat 6U Sat umożliwiają wykonanie i przetworzenie obrazów Ziemi. Przykładowe zastosowania cywilne dotyczą np. branży ubezpieczeniowej – zbierane dane umożliwiają monitoring infrastruktury czy bieżące reagowanie w razie klęsk żywiołowych. Ponadto satelity pomagają w pomiarach gruntów oraz sprawdzaniu i przewidywaniu stanu roślin wynikającego z suszy czy mrozu. W dziedzinie inteligentnych miast platformy CubeSat mogą kontrolować zanieczyszczenie powietrza. Jeśli chodzi o użycie w wojsku, statki ułatwiają prowadzenie rozpoznania obrazowego, wspierają systemy wczesnego ostrzegania i naprowadzania pocisków.

O SatRevolution

Przedsiębiorstwo SatRevolution, założone w 2016 roku, zajmuje się budową konstelacji satelitów, która do 2026 roku będzie składała się z 1000 statków kosmicznych. Firma, poza Australią, współpracuje m.in. z Omanem – sułtanat kupił urządzenia spółki. Dodatkowo kooperacja zakłada przygotowanie przez wrocławską firmę projektu stacji naziemnej oraz przeprowadzenie szkoleń dla menadżerów i inżynierów. W SatRevolution zainwestowało m.in. Virgin Orbit – przedsiębiorstwo zajmujące się wysyłaniem niewielkich ładunków w kosmos. Wcześniej rakieta LauncherOne należąca do firmy Richarda Bransona wyniosła na niską orbitę okołoziemską dwa statki obserwacyjne polskiego producenta: STORK-4 i STORK-5 Marta.