Przejdź do treści

Przemysł kosmiczny, cyberbezpieczeństwo, energetyka i B+R – Minister Rozwoju w USA


  • Minister Rozwoju i Technologii ma za sobą cykl spotkań z przedstawicielami amerykańskiej administracji rządowej, biznesu oraz międzynarodowych instytucji.
  • Piotr Nowak rozmawiał w Waszyngtonie m.in. z Sekretarz Handlu USA, dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego, prezesem Banku Światowego i wiceprezesem Google’a.
  • Wśród tematów pojawił się wątek wysyłania z terenu Polski satelitów na orbitę okołoziemską.

Ministrowi Rozwoju zależy m.in. na współpracy z Amerykanami pod kątem przemysłu kosmicznego. Piotr Nowak mówił w USA, że podpisanie Technology Safeguard Agreement pozwoli w przyszłości na starty kosmiczne z obszaru naszego kraju, np. na umieszczanie satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Szef resortu zaznaczył, że taki krok podniesie możliwości obronne całej Unii Europejskiej i NATO oraz zwiększy możliwości przemysłu kosmicznego Polski i UE.


(źr. Twitter)

Transformacja energetyczna Polski

Jak akcentował przedstawiciel rządu, Polsce zależy na rozwoju współpracy handlowej, inwestycyjnej, energetycznej, w zakresie badań i rozwoju oraz w sferze cyberbezpieczeństwa i wspomnianego przemysłu kosmicznego. Piotr Nowak przypomniał o amerykańskich dostawach ciekłego gazu ziemnego, a także o porozumieniu w sprawie energetyki jądrowej. Podobne inicjatywy stanowią elementy transformacji energetycznej Polski, za 18 lat ponad połowa energii produkowanej w Polsce powinna pochodzić ze źródeł zeroemisyjnych. Wśród istotnych zamierzeń są jeszcze projekty z obszaru elektromobilności i wykorzystanie wodoru jako paliwa w transporcie.

MFW, Atlantic Council i Google

Minister Rozwoju i Technologii Piotr Nowak rozmawiał w Waszyngtonie z Przedstawicielką Stanów Zjednoczonych do Spraw Handlu Katherine Tai, Sekretarz Handlu USA Giną M. Raimondo, prezesem Banku Światowego Davidem R. Malpasse’em i dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgievą. Nowak spotkał się również z prezesem Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu Eric’iem Stewartem oraz z przedstawicielami Atlantic Council. Ważnym punktem podróży za ocean były uzgodnienia z udziałem wiceprezesa Google’a Karana Bhatii. Przypomnijmy, koncern kupił ostatnio w Warszawie biura za kwotę 2,7 mld zł. Ma w nich funkcjonować centrum rozwoju technologii chmurowych Google Cloud, zatrudniające 2,5 tysiąca osób, głównie specjalistów IT.

Więcej na temat waszyngtońskich rozmów można przeczytać w serwisie MRiT.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na