Amerykański koncern uruchomi Region Google Cloud na początku przyszłego roku – pisze Puls Biznesu. Jest to hub infrastruktury technicznej i oprogramowania przeznaczony dla klientów z Europy Środkowo-Wschodniej, na jeden region składają się zwykle trzy centra danych działające niezależnie od siebie. Firma nie stawia budynków, tylko je wynajmuje. W data centers na terenie Polski będzie dostępny Compute Engine, software umożliwiający uruchamianie wirtualnych maszyn na żądanie, Google Kubernetes Engin, platforma do zarządzania i automatyzacji aplikacji kontenerowych, a także Cloud Bigtable, baza danych o wysokiej wydajności. Inwestycja ma być warta ok. 1,5-2 mld dolarów.
Szkolenia dla klientów i rozwój badań nad chmurą
Magdalena Dziewguć, dyrektorka rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, zaznacza, że koncern zamierza nadal inwestować w centrum badań i rozwoju technologii chmury obliczeniowej. Aktualnie pracuje w nim 450 osób. W związku z planowanym uruchomieniem regionu gigant z Mountain View poprowadzi kilkutygodniowe szkolenia dla klientów nazwane Cloud Onboarding. Zgodnie z założeniami kursy pozwolą zrozumieć, jak działa chmurowa platforma, jak zarządzać kosztami i samym dostępem do niej. Do końca roku ze szkoleń powinno skorzystać 10 tysięcy osób. Warszawskie centrum to dziewiąta lokalizacja infrastruktury przetwarzania danych Google w Europie, na Starym Kontynencie koncern zainwestował dotąd ok. 15 mld dolarów.
Wcześniej miliard $ Microsoftu
Partnerem firmy z USA jest Operator Chmury Krajowej, spółka założona przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju, która działa na rzecz cyfryzacji przedsiębiorstw. Porozumienie, obejmujące sprzedaż usług platformy Google Cloud, zostało zawarte we wrześniu ubiegłego roku. Polski operator współpracuje również z Microsoftem – na początku maja koncern z Redmond zapowiedział uruchomienie w Polsce regionu systemu Azure. Tamtą inwestycję wyceniono na miliard dolarów. Microsoft, podobnie jak Google, planuje szkolenia, warsztaty i kursy e-learningowe dotyczące cloud computingu, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.