Inżynierowie 12-metrowej konstrukcji o masie 4,5 tony wykorzystują liczne sensory umożliwiające mierzenie, monitorowanie i analizowanie wydajności przez cały czas eksploatacji mostu. Wydrukiem zajęły się cztery przemysłowe roboty wieloosiowe podgrzewające stal do temperatury 1.500°C i nakładające ją warstwa po warstwie. Wytworzony przyrostowo obiekt pozostanie nad kanałem Oudezijds Achterburgwal przez 2 lata, na czas renowacji pierwowzoru. Prace nad projektem, prowadzone m.in. przez Imperial College London, Instytut Alana Turinga i holenderskie przedsiębiorstwo MX3D trwały ponad 4 lata.
Testy i cyfrowe bliźniaki
Właściwości stali jako materiału druku zostały przetestowane dzięki statycznym próbom rozciągania. Inżynierowie wykorzystali również skanowanie laserowe i technikę cyfrowej korelacji obrazu, czyli optyczną metodę pomiaru deformacji powierzchni obiektu. Projektanci przeprowadzili trzykrotne pomiary nośności, na różnych etapach budowy. W przebadanie mikrostruktury, pomocne w zrozumieniu zmian parametrów wynikających ze zmiany kierunku nakładania materiału, zaangażowali się eksperci z wydziału materiałowego Imperial College London. Inżynierowie opracowali cyfrową replikę mostu, która umożliwiła weryfikację różnych scenariuszy obciążeń i przewidywanie zachowania struktury obiektu. Cyfrowy bliźniak posłużył również do zaprojektowania sieci czujników, zainstalowanej i uruchomionej na konstrukcji. Dane zgromadzone w zdigitalizowanym modelu posłużą m.in. do powstawania kolejnych projektów.
Druk 3D w budownictwie
Wytwarzaniem przyrostowym belek stropowych zajmują się hiszpańscy naukowcy z Politechniki w Walencji. Modele drukowane z polimerów są lżejsze od tradycyjnych odpowiedników o 80% i można łączyć je ze sobą jak klocki. Z kolei włoscy eksperci drukują budynki dzięki surowej ziemi, której właściwości są podobne do cegły. Betonowe mieszanki posłużyły do powstania 2-kondygnacyjnego domu w Beckum na zachodzie Niemiec, a także wieży turbin wiatrowych. Według prognozy analityków firmy Markets and Markets, wartość rynku druku 3D w budownictwie za 3 lata wyniesie 1,5 miliarda dolarów.