W Niemczech powstaje dwukondygnacyjny dom z drukarki 3D

  • Konstrukcja będzie miała 160 metrów kwadratowych powierzchni.
  • Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem firm: PERI, HeidelbergCement i COBOD.
  • Bodowa będzie ukończona w marcu przyszłego roku.
budynek z drukarki 3d peri2

Budynek powstający w Beckum na zachodzie Niemiec będzie miał dwie kondygnacje – powierzchnia każdej z nich wyniesie 80 metrów kwadratowych. Pracami budowlanymi zajmuje się firma PERI, niemiecki producent rusztowań. Z kolei przedsiębiorstwo HeidelbergCement opracowało materiał wykorzystywany do druku – i.tech 3D. Przedstawicielka spółki, Jennifer Scheydt, zaznacza, że zaprawę można łatwo pompować i wytłaczać. Mieszanka szybko wypracowuje odpowiednią nośność, przez co dolne warstwy nie zmieniają wysokości i kształtu pod wpływem obciążenia. W ciągu ostatnich miesięcy materiały i technologia były testowane m.in. przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium i uzyskały niezbędne certyfikaty. Przedsięwzięcie, którego koniec jest zaplanowany na marzec 2021 roku, dofinansował rząd Nadrenii Północnej-Westfalii kwotą 200 tysięcy euro.

Modułowe drukarki

Przemysłowe urządzenia używane przy budowie w Beckum opracowała duńska firma COBOD. Są to modułowe drukarki BOD2 o konstrukcji zbliżonej do suwnicy, zapewniające ruch głowicy w trzech kierunkach. Maksymalne wymiary budowli powstałej dzięki BOD2 to 15 metrów szerokości i 10 metrów wysokości, długość nie jest ograniczona, bo można dostawić kolejne moduły. Urządzenie drukuje z szybkością ok. 40-50 cm na sekundę, co oznacza, że przy standardowej dyszy o szerokości 5 cm w godzinę naniesie warstwy o masie 3 ton. Do obsługi maszyny potrzeba dwóch operatorów, ale więcej osób zajmuje się instalacją rur i przyłączy – ich działania nie zatrzymują drukarki, prace mogą być prowadzone równolegle.

budynek z drukarki 3d peri
(fot. PERI)

Drukowane budynki i podstawy turbin wiatrowych

Urządzenie COBOD zostało wykorzystane również przy budowie domu w Belgii oraz do wykonania prototypowej podstawy turbiny wiatrowej. W ubiegłym roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przy użyciu maszyny Apis Cor wzniesiono pierwszą dwukondygnacyjną konstrukcję z drukarki 3D. Natomiast w Polsce, w Otrębusach koło Pruszkowa, dzięki wytwarzaniu przyrostowemu firma REbuild zbudowała niewielki dom o powierzchni 7 metrów kwadratowych.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór