2-kondygnacyjny budynek z drukarki 3D stanął w Dubaju

  • Konstrukcja ma 9,5 metra wysokości i powierzchnię 640 metrów kwadratowych.
  • Powstała dzięki przemysłowej maszynie 3D, która do pracy wykorzystuje mieszankę betonową.
  • Druk trójwymiarowy znacząco zmniejszył koszty przedsięwzięcia.
  • Przy budowie pracowało o połowę mniej ludzi, niż miałoby to miejsce z użyciem tradycyjnej technologii.

W Warsan w Dubaju powstał największy na świecie budynek z drukarki 3D. Wpisano go do Księgi Rekordów Guinnessa, ponieważ jest pierwszym wydrukowanym obiektem o 2 kondygnacjach. Wysokość piętrowca wynosi 9,5 metra, a jego całkowita powierzchnia to 640 metrów kwadratowych. Przy budowie, poza przemysłową drukarką Apis Cor, pracowało jedynie 15 osób, a koszt inwestycji wyniósł ok. miliona dirham (nieco ponad milion złotych). Korzystanie z tradycyjnych rozwiązań pochłonęłoby ponad dwukrotność tej kwoty i wymagałoby zaangażowania co najmniej 30 osób. Konwencjonalne metody powodują powstawanie większej ilości odpadów (nawet o 60 proc.), co czyni drukowanie budynków bardziej przyjaznym dla środowiska.

Maszyna Apis Cor, którą wykorzystano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, waży dwie tony, a jej konstrukcja przypomina żurawia wieżowego. Dzięki elastycznej podstawie może pracować tuż przy ziemi, drukując pierwsze elementy, a z czasem dosięgnąć 3,3 m, co jest wystarczające do powstania ściany jednego piętra. Ramię urządzenia obraca się o 360 stopni, natomiast jego długość jest zmienna i wynosi od 4 do 8,5 m. Maksymalny obszar pracy robota to 132 mkw. Jako filament w drukarce służy mieszanka betonowa z dodatkami zwiększającymi lepkość substancji i przyspieszającymi jej twardnienie. Materiał jest podawany przez mobilną jednostkę, która go miesza i wylewany na ścieżkach wytyczonych komputerowo. Suche składniki przechowuje się w silosie znajdującym się na zewnątrz budowy. Apis Cor dostarcza również zasadnicze oprogramowanie i aplikację sterującą, ich konfiguracja zajmuje pół godziny, a obsługa urządzenia wymaga dwóch operatorów.

(Drukarka pracuje wewnątrz powstającego obiektu – fot. Apis Cor)

Wytwarzanie przyrostowe jest coraz powszechniejsze, budynki to tylko jeden z przykładów jego zastosowania. Po druk 3D sięgają firmy zajmujące się produkcją części, m.in. samochodowych, czego przykładem jest niedawno nawiązana współpraca HP i Volkswagena, o której pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości. Jest on wykorzystywany również do tworzenia prototypów wyrobów oraz narzędzi służących do montażu. Zgodnie z raportem firmy Wohlers aktualna wartość produktów i usług związanych z drukiem trójwymiarowym wynosi 15,8 mld dolarów, ale już w 2024 roku wzrośnie do 35,6 mld. Gartner uznał wytwarzanie przyrostowe za jeden z 10 najważniejszych trendów w przemyśle.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór