Powstał pierwszy w Polsce dom z drukarki 3D

  • Budynek stanął w Otrębusach niedaleko Warszawy.
  • Do jego wydrukowania zużyto 6 ton betonu.
  • Zarówno mieszanka, jak i sama maszyna 3D są produktami polskiej firmy REbuild.
budynek z drukarki 3d polska

W Otrębusach koło Pruszkowa można zobaczyć pierwszy w Polsce budynek wykonany drukarką do mieszanki betonowej. Zarówno maszyna, jak i filament zostały wyprodukowane przez firmę REbuild. Wydrukowanie budynku o powierzchni 7 metrów kwadratowych zajęło 13 godzin i wymagało 6 ton betonu. Inżynierowie przekonują, że ich wynalazki umożliwią obniżenie kosztów co najmniej o połowę w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi.

drukarka rebuild
(Wielkogabarytowa drukarka 3D – fot. REbuild)

Przedsiębiorstwo nie zamierza poprzestać na wykonywaniu prostych, niewielkich konstrukcji. Już teraz pracuje nad technologią, która zautomatyzuje układanie zbrojeń i budowę szalunków. Wówczas łatwiej będzie utrzymywać konstrukcję, zapobiegać jej rozciąganiu, a także nadawać mieszance odpowiedni kształt. REbuild w przyszłości chce wyprodukować więcej drukarek i sprzedawać je razem z usługami drukowania betonowych konstrukcji.

REbuild to polskie przedsiębiorstwo założone w 2018 roku. Przez pięć miesięcy działalności firma zajmowała się budowaniem wielkogabarytowej drukarki 3DCP, opracowywała także autorskie mieszanki betonowe i testowała zaprawy. Pierwsze przedmioty, które powstały z pomocą przemysłowego urządzenia to donice, ławki i stoły. Działalność REbuild doceniono w trakcie 4Buildings Awards 2019 w kategorii Innowacja – StartUp za połączenie druku trójwymiarowego ze zrównoważonym rozwojem. Jury wzięło pod uwagę, że firma wykorzystuje w produkcji surowce odnawialne.

Pierwszą polską drukarkę do wytwarzania przyrostowego z użyciem betonu zbudowali naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Aktualnie maszyna drukuje ozdobne elementy, ale pracujący nad nią doktoranci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki chcą w przyszłości drukować całe budynki mieszkalne. W filmie powyżej widać, w jaki sposób urządzenie radzi sobie z wykonaniem loga WIMiM.

W Platformie Przemysłu Przyszłości pisaliśmy o tzw. wytwarzaniu addytywnym w budownictwie przy okazji największego na świecie budynku z drukarki 3D.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór