Przejdź do treści

Powstał pierwszy w Polsce dom z drukarki 3D


  • Budynek stanął w Otrębusach niedaleko Warszawy.
  • Do jego wydrukowania zużyto 6 ton betonu.
  • Zarówno mieszanka, jak i sama maszyna 3D są produktami polskiej firmy REbuild.

W Otrębusach koło Pruszkowa można zobaczyć pierwszy w Polsce budynek wykonany drukarką do mieszanki betonowej. Zarówno maszyna, jak i filament zostały wyprodukowane przez firmę REbuild. Wydrukowanie budynku o powierzchni 7 metrów kwadratowych zajęło 13 godzin i wymagało 6 ton betonu. Inżynierowie przekonują, że ich wynalazki umożliwią obniżenie kosztów co najmniej o połowę w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi.

Przedsiębiorstwo nie zamierza poprzestać na wykonywaniu prostych, niewielkich konstrukcji. Już teraz pracuje nad technologią, która zautomatyzuje układanie zbrojeń i budowę szalunków. Wówczas łatwiej będzie utrzymywać konstrukcję, zapobiegać jej rozciąganiu, a także nadawać mieszance odpowiedni kształt. REbuild w przyszłości chce wyprodukować więcej drukarek i sprzedawać je razem z usługami drukowania betonowych konstrukcji.

REbuild to polskie przedsiębiorstwo założone w 2018 roku. Przez pięć miesięcy działalności firma zajmowała się budowaniem wielkogabarytowej drukarki 3DCP, opracowywała także autorskie mieszanki betonowe i testowała zaprawy. Pierwsze przedmioty, które powstały z pomocą przemysłowego urządzenia to donice, ławki i stoły. Działalność REbuild doceniono w trakcie 4Buildings Awards 2019 w kategorii Innowacja – StartUp za połączenie druku trójwymiarowego ze zrównoważonym rozwojem. Jury wzięło pod uwagę, że firma wykorzystuje w produkcji surowce odnawialne.

Pierwszą polską drukarkę do wytwarzania przyrostowego z użyciem betonu zbudowali naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Aktualnie maszyna drukuje ozdobne elementy, ale pracujący nad nią doktoranci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki chcą w przyszłości drukować całe budynki mieszkalne. W filmie powyżej widać, w jaki sposób urządzenie radzi sobie z wykonaniem loga WIMiM.

W Platformie Przemysłu Przyszłości pisaliśmy o tzw. wytwarzaniu addytywnym w budownictwie przy okazji największego na świecie budynku z drukarki 3D.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na