Przejdź do treści

Turbiny farmy wiatrowej na Pojezierzu Iławskim naprawiane z użyciem AR-u


  • Serwisanci PGE Energia Odnawialna testują AR w Elektrowni Wiatrowej Kisielice.
  • W okularach do rozszerzonej rzeczywistości mają dostęp do wszystkich parametrów turbin i mogą łatwo przesyłać informacje o awariach.
  • Oprogramowanie do obsługi rozwiązania przygotowała krakowska firma 1000 realities, pracująca także nad aplikacjami do szkoleń w VR.

PGE Energia Odnawialna testuje rozszerzoną rzeczywistość w farmie wiatrowej z 27 turbinami o łącznej mocy 41 megawatów, działającej w Kisielicach w województwie warmińsko-mazurskim. Dzięki AR osoby odpowiedzialne za serwisowanie konstrukcji uzyskują dostęp do wszystkich parametrów elektrowni, co ma przyśpieszyć i ułatwić prace, a także zwiększyć bezpieczeństwo. W razie problemów operatorzy mogą przesłać obraz z okularów ekspertom, którzy są w siedzibie firmy, i omówić wątpliwości lub poczekać na instrukcje postępowania przy nietypowych awariach. Karty obchodu również wypełnia się w rozszerzonej rzeczywistości, później system wysyła je do bazy i udostępnia w panelu administracyjnym.

Oprogramowanie AR

W przyszłości system testowany w PGE Energia Odnawialna zyska dodatkowe funkcjonalności związane z tworzeniem dokumentacji w postaci zdjęć i filmów, co ma przełożyć się na poprawę jakości konserwacji. Oprogramowanie AR przygotowało 1000 realities. Wcześniej krakowskie przedsiębiorstwo pracowało nad aplikacją treningową VR – dla firmy energetycznej Veolia – służącą do nauki czyszczenia wkładów odmulaczy (urządzeń chroniących instalacje przemysłowe przed drobnymi zanieczyszczeniami pochodzącymi z wody). Z InnVento, czyli akceleratorem startupów założonym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, 1000 realities stworzyło symulator stacji redukcyjno-pomiarowej, tj. elementu sieci gazowej potrzebnego do redukcji i regulacji gazu czy pomiaru jego parametrów.

Industrial Virtual Reality as real that users are putting their controllers on a virtual ladder? Last couple of months…

Opublikowany przez 1000 realities Poniedziałek, 29 czerwca 2020

AR w przemyśle

Do naprawy i konserwacji urządzeń rozszerzoną rzeczywistość stosuje również Tauron – za pomocą okularów pracownicy spółki przeglądają instrukcje, schematy i dokumentację techniczną oraz konsultują się ze specjalistami. Tauron, podobnie jak opisywana przez nas Polpharma, używa oprogramowania Apzumi, z tym że firma farmaceutyczna dodatkowo korzysta z modułów do szkolenia pracowników i szybkiego przezbrajania maszyn.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na