Przejdź do treści

Tauron wprowadza w elektrowniach AR, a w relacjach z klientami blockchain


  • Tauron wykorzysta w elektrowniach okulary do rozszerzonej rzeczywistości umożliwiające pracownikom natychmiastowy dostęp do instrukcji, obrazów i schematów.
  • Augmented reality ułatwi zdalny kontakt między specjalistami.
  • Przedsiębiorstwo energetyczne planuje również przejście dzięki blockchainowi na cyfrowy obieg dokumentów.

Aplikacje do rozszerzonej rzeczywistości powstają we współpracy z firmą Apzumi, twórcą oprogramowania Spatial używanego m.in. w przemyśle i logistyce. Technologia AR w Tauronie nałoży dodatkowe informacje na rzeczywiste otoczenie pracownika, takie jak instrukcje, hologramy, schematy i filmy, a także dokumentacja techniczna dotycząca urządzenia wymagającego naprawy lub konserwacji. Wiceprezes spółki Tauron Wytwarzanie, przekonuje, że rozwiązanie wpłynie na wydajność przedsiębiorstwa:

AR przyczyni się do poprawy efektywności pracowników, zoptymalizuje wykonywane czynności oraz sprawi, że wiedza i kompetencje zostaną lepiej wykorzystane. Dzięki zastosowaniu okularów do rozszerzonej rzeczywistości zatrudnieni będą mieli wolne ręcę, nie musząc w nich trzymać urządzeń – precyzuje Wojciech Przepadło.

AR szczególnie przydaje się w warunkach pracy wynikających z epidemii

Przedstawiciel Tauronu dodaje, że augmented reality za sprawą wirtualnego kontaktu z osobą o większej wiedzy wpłynie też na bezpieczeństwo mniej doświadczonych pracowników. Rozszerzona rzeczywistość usprawni zdalną kooperację z fachowcami, którzy są np. za granicą, co przyda się szczególnie wobec ograniczeń, jakie dotyczą podróżowania. AR skróci czas przesyłania informacji o usterkach i usuwaniu awarii oraz ulepszy system wewnętrznych szkoleń w firmie. Podobne rozwiązania, jak opisywaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości, stosuje m.in. Airbus współpracujący z Microsoftem.

Cyfrowe umowy z klientami – dzięki blockchainowi

Tauron aktualnie testuje narzędzie ułatwiające obsługę klientów, które pozwoli na zdalne zawieranie umów i wyeliminowanie papierowego obiegu dokumentów. Projekt obejmuje zapisywanie i przechowywanie pism w sieci blockchain, w ten sposób klienci spółki będą mieli do nich dostęp on-line, używając danych weryfikacyjnych, a przy okazji zyskają pewność, że dokumenty nie zostały zmodyfikowane. Firma współpracuje z Grupą Billon specjalizującą się we wprowadzaniu łańcucha bloków do użytku.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na