abb

System zarządzania energią ABB wprowadzony w fabryce Mondi Świecie

  • Zakład położony koło Bydgoszczy wykorzystuje ABB Ability EDCS do monitorowania i optymalizowania zużycia prądu.
  • Oprogramowanie działa w oparciu o chmurę, zatem można je nadzorować w dowolnym miejscu i czasie.
  • Platforma do zdalnej kontroli nawet kilku fabryk powiadamia o nieprawidłowościach i pozwala w ten sposób na szybszą reakcję.

Mondi Świecie jest dostawcą papieru do produkcji tektury falistej. W fabryce przedsiębiorstwa zainstalowano system ABB Ability EDCS współpracujący z rozdzielnicą elektryczną na maszynie papierniczej. Oprogramowanie kontroluje rozdział i dystrybucję prądu na potrzeby rekuperacji, czyli odzyskiwania energii w celu jej dalszego wykorzystania. System zmniejsza zużycie prądu potrzebnego do podnoszenia temperatury w zakładzie i alarmuje o anomaliach, a dzięki stosowaniu chmury obliczeniowej operatorzy mogą sprawdzać stan techniczny maszyn w każdej chwili, również spoza fabryki. To ułatwia konserwację zapobiegawczą i wczesne reagowanie na usterki, co eliminuje nieplanowane przestoje.

Jak pracuje ABB Ability EDCS?

Platforma przetwarzania danych w chmurze powstała we współpracy z Microsoftem w oparciu o usługę Azure. ABB Ability Electrical Distribution Control System jest przeznaczony dla firm, które chcą monitorować i analizować zużycie prądu w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie działa także w urządzeniach mobilnych, powiadomienia o nieprawidłowościach są wysyłane pocztą elektroniczną i SMS-ami. System podłącza się do rozdzielnic niskiego napięcia za pomocą urządzeń typu plug and play, m.in. wyłączników powietrznych chroniących instalacje elektryczne w razie zwarcia, bezpieczników lub wyłączników instalacyjnych, które przerywają ciągłość obwodu, kiedy prąd przekracza bezpieczną wartość. Z użyciem platformy można monitorować zużycie energii jednocześnie w kilku fabrykach.

Technologie 4.0 w Mondi

Zakład w Świeciu w województwie kujawsko-pomorskim działa od 1961 roku (wcześniej – Zakłady Celulozy i Papieru). Od 2008 jest częścią grupy Mondi, producenta opakowań i papieru z 30 fabrykami na świecie. Koncern w działach HR wykorzystuje sztuczną inteligencję, która analizuje nadesłane CV, ale też powody odejść z pracy w poszczególnych zakładach. Funkcjonujący w firmie zespół ds. transformacji cyfrowej opracowuje tzw. miękkie czujniki (nazywane inaczej czujnikami wirtualnymi) korzystające z algorytmów uczenia maszynowego. Miękkie sensory przetwarzają dane dostarczane przez maszyny i w konsekwencji pomagają zwiększyć wydajność urządzeń lub ograniczyć ilość produkcyjnych odpadów.