W rywalizacji w ramach wydarzenia Startup Arena Poznań zwyciężyła firma StethoMe, która stworzyła system wykrywający wady płuc i serca. Urządzenie ułatwia robienie badania w domu, a jego wyniki przesyła do lekarza. Drugie miejsce zajęły Telemedico (konsultacje ze specjalistami przez czat, telefon lub wideorozmowę) i Amorphis Pharma. Trzecie, również ex aequo, przypadło firmom medVC oraz UnitDoseOne. Pierwsza opracowała platformę dla lekarzy do konsultacji on-line i streamowania obrazu z kamer, mikroskopów i endoskopów, a druga – urządzenie do dystrybucji leków w szpitalu.
Wydarzenie zorganizowano w FutureLab, czyli laboratoriach Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. To pierwsza edycja spotkania, w którym twórcy rozwiązań z zakresu przemysłu 4.0 mają szansę poznawać inwestorów i poszerzać praktyczną wiedzę o swojej branży. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że to praktyczna realizacja projektu, który został pokazany we wrześniu w Poznaniu z myślą o tym, aby Wielkopolska stała się polską Doliną Krzemową:
– Program działa lokalnie, odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców z danego terenu. Jego celem jest zwiększenie skuteczności wdrożeń, dlatego koncentrujemy się na potrzebach i uwarunkowaniach charakterystycznych dla danego regionu.
W wydarzeniu zorganizowanym przez Platformę Przemysłu Przyszłości wzięło udział 60 przedstawicieli firm technologicznych zajmujących się obszarem life science, czyli nie tylko medycyną, ale też poprawianiem jakości życia i zapobieganiem wykluczeniu społecznemu. Kolejne edycje podobnych spotkań będą organizowane także w innych regionach Polski i skupią się dodatkowo na turystyce, zielonej energii oraz branży agrotech.