Eksperci z fDi na 2 miejscu zestawienia umieścili Katowicką SSE. Powodem wyróżnienia jest to, że w strefie od 2018 roku pojawiło się 66 nowych projektów. Inwestycje m.in. w sektorze metalurgicznym i motoryzacyjnym wyniosły tam 1,14 mld euro. Autorzy rankingu docenili w Katowicach również infrastrukturę i wysoko wykwalifikowanych pracowników, znaczenie miały inwestycje samej SSE w tereny i rozbudowę nieruchomości. Z kolei w łódzkiej strefie, która zajęła 8 miejsce na świecie, specjaliści dostrzegli wprowadzenie technologii 5G, program szkoleniowy Strefa RozwoYou dla mikroprzedsiębiorców oraz akcelerator StartUpSpark2.0. Jurorzy premiowali również plany zagospodarowania działki inwestycyjnej o powierzchni 8000 m².
Warte podkreślenia jest, że Łódzka SSE zajęła równocześnie 1 miejsce w Europie, a 2 na świecie w kategorii najlepszych stref dla małych i średnich przedsiębiorstw. Udało się to dzięki rozległym powierzchniom produkcyjnym i magazynowym, które da się dzielić na moduły np. dla mniejszych firm. Trzecią wyróżnioną polską SSE została strefa wałbrzyska, uzyskała 2 miejsce w Europie, jeśli chodzi o obsługę dużych podmiotów.
Łódzka i Katowicka SSE otrzymały nagrody specjalne w kategorii Industry 4.0. Strefę ze Śląska doceniono za uruchomienie we współpracy z Politechniką Śląską Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 – Centrum pomaga inwestorom w cyfryzowaniu przedsiębiorstw. Natomiast strefa z Łodzi została uhonorowana za Technikum Automatyki i Robotyki, a także za program akceleracyjny StartupSpark2.0. Jest on przeznaczony dla startupów, które zajmują się przemysłem przyszłości, np. AI, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością oraz robotyką.
Specjalne strefy ekonomiczne zaczęły być zakładane w połowie XX wieku. To wydzielone administracyjnie obszary, na których można prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. W Polsce działa 14 takich stref, a ich kluczową zaletą jest zwolnienie z podatku dochodowego i opieka poinwestycyjna ze strony spółek zarządzających SSE.