Smart City

Samorząd przyszłości w internecie rzeczy

  • W Stargardzie ruszył cykl konferencji poświęconych IoT w samorządach oraz inteligentnym miastom i wsiom.
  • Pierwsze spotkanie skupiało się m.in. na programach przeznaczonych dla firm rozwijających nowe technologie.
  • Wydarzenia pod hasłem „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” do kwietnia zostaną zorganizowane jeszcze m.in. w Koninie, Opolu i Wrocławiu. W konferencjach bierze udział Platforma Przemysłu Przyszłości.

Uczestnicy spotkania w Stargardzie poznawali programy, które mają rozwijać IoT w Polsce. Część to równocześnie działania na rzecz elektromobilności i niskoemisyjnej gospodarki prowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O swoich inicjatywach opowiadało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jedną z nich jest Szybka Ścieżka, o której niedawno pisaliśmy w serwisie. Prelegenci przybliżali też Horyzont 2020, unijny program finansujący projekty naukowe i technologiczne, które mają wpływ na gospodarkę. W Stargardzie właściciele startupów dowiadywali się, w jaki sposób ich klientami mogą stać się państwowe instytucje. Prezes Andrzej Soldaty podkreślał natomiast działania Platformy Przemysłu Przyszłości służące wprowadzaniu w firmach IoT i Przemysłu 4.0:

Organizujemy szkolenia dla osób zarządzających produkcją, publikujemy eksperckie opracowania i informacje na temat przemysłu przyszłości, przygotowujemy także kompleksowe, specjalistyczne wsparcie dotyczące transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwach – precyzował przedstawiciel PPP.

10 konferencji o IoT

Stargardzkie spotkanie „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” to pierwsza z cyklu konferencji skupionych na formach wsparcia dla firm zainteresowanych zmianą cyfrową i internetem rzeczy. Organizatorzy wydarzeń kładą nacisk na projekty związane z inteligentnymi miastami i wsiami – przede wszystkim na koncepcje zwiększające wydajność systemów zarządzania energią, usprawniające procedury w ochronie zdrowia lub służące poprawie jakości powietrza.

W lutym kolejne spotkania z serii są zaplanowane w Koninie, Opolu, Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie Prezydenta RP, tam też została opublikowana broszura, która opisuje programy dofinansowujące rozwój IoT w Polsce. Spotkań w całym kraju będzie w sumie 10, organizują je: Kancelaria Prezydenta, Ministerstwo Cyfryzacji, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Polski Fundusz Rozwoju.