Przejdź do treści

Robot zastępujący lekarza i oprogramowanie do wykrywania fake newsów o koronawirusie


  • Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna wyłoniła 10 startupów, które dostaną 1,5-milionowe finansowanie w ramach rundy akceleracyjnej Spark: Change The Future.
  • Projekty dotyczą wspomagania walki z COVID-19.
  • Wśród wyselekcjonowanych pomysłów jest też aplikacja informująca podróżnych o ryzyku infekcji i platforma pomocowa dla seniorów.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zorganizowała rundę Spark: Change the Future w ramach akceleratora Startup Spark. Z nadesłanych zgłoszeń wyłoniła 10 startupów, które pracują nad projektami ułatwiającymi walkę z koronawirusem – firmy dostaną teraz finansowanie w łącznej wysokości 1,5 miliona złotych. Partnerem programu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a w tym projekcie także firmy Ericsson i Indigo Nails.

Co powstanie za 1,5 mln zł?

Jednym z przedsięwzięć, które otrzymają wsparcie od ŁSSE będzie MEDIbot, czyli robot opiekujący się chorymi na COVID-19. Maszyna ma robić szpitalne obchody i wywiady lekarskie. Zostanie wyposażona w kamerę termowizyjną, cyfrowy stetoskop, ciśnieniomierz oraz pulsoksymetr służący do pomiaru saturacji krwi – w ten sposób MEDIbot zdalnie zmierzy najważniejsze parametry. Oprócz tego będzie podawał leki i posiłki. Kolejny pomysł związany z technologiami medycznymi to Covitcher zaprojektowany przez startup Exal Bone – system do sprawdzania stanu zdrowia osób, które są chore, ale przebywają w izolacji. Urządzenie zaalarmuje placówkę medyczną, gdy stan pacjenta pogorszy się. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zwróciła również uwagę na projekt maseczki ochronnej z filtrem dla ludzi, którzy mają trudności z oddychaniem, np. z powodu astmy – oraz na koncept lampy dezynfekującej.

Oprogramowanie ostrzegające przed koronawirusem i wykrywające fake newsy na jego temat

Wśród projektów realizowanych w ramach Spark: Change The Future jest oprogramowanie FeaverWall przedsiębiorstwa Lyncas. Software szuka zagrożeń epidemiologicznych, używa do tego termowizji i sieci neuronowych. Dzięki nim poinformuje np. o ryzyku rozprzestrzeniania się wirusa wśród podróżujących pociągiem lub samolotem. Firma Working Theory dostanie z kolei pieniądze na system oceniający prawdziwość internetowych tekstów o koronawirusie. Powstanie też platforma Box and Care organizująca spersonalizowane paczki z potrzebnymi produktami dla seniorów.

Kolejne inicjatywy Specjalnych Stref Ekonomicznych

Łódzka SSE, poza opisywanym konkursem, przygotowała również program, który obejmuje porady prawne, podatkowe i dotyczące cyberbezpieczeństwa skierowane do przedsiębiorców. Specjalną Strefę Wsparcia uruchomiła natomiast Katowicka SSE, tam zainteresowani mogą liczyć na konsultacje związane z przepisami m.in. Tarczy Antykryzysowej, a Wałbrzyska SSE przygotowała pakiet osłonowy dla prowadzących działalność gospodarczą.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na