samochody

Przemysł 4.0 wymaga współpracy samorządów i przedsiębiorstw

  • Kooperacja nauki, biznesu i administracji jest kluczowa dla rozwijania kompetencji potrzebnych na rynku pracy.
  • Nowe technologie dają szansę poprawy warunków życia w miastach.
  • Podsumowujemy spotkania ekspertów PPP z samorządowcami w województwie zachodniopomorskim.

Podczas spotkań w Dębnie, Dźwirzynie i Wałczu, Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie, przekonywał, że kooperacje szkół, przedsiębiorców i samorządów jest niezbędna:

Innowacje to także tworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy dla młodych ludzi. Jednak do tego potrzebna jest współpraca wszystkich uczestników rynku – zaznaczył.

Z inicjatywą utworzenia porozumień dotyczących rozwoju umiejętności potrzebnych w cyfrowej gospodarce, wyszedł burmistrz Wałcza, Maciej Żebrowski.

Nowe technologie poprawiają warunki życia

Gospodarz Dębna, Grzegorz Kulbicki, podkreślał znaczenie technologii dla lepszych warunków życia mieszkańców, a także zmniejszania negatywnego wpływu ludzi na środowisko. Podobnego zdania jest Arkadiusz Mazepa, prawnik i samorządowiec:
Inteligentne miasto przyczynia się do efektywnego zarządzania zasobami, komunikacją i warunkami życia oraz dąży do zrównoważonego rozwoju – przekonywał Mazepa.

Czym jest czwarta rewolucja przemysłowa?

Mikołaj Kołodziejczak, specjalista PPP, podczas spotkań mówił o ekosystemie przemysłu 4.0 związanym z nowymi modelami biznesowymi, edukacją oraz zarządzaniem. Według niego technologie, choć potrzebne, nie są tożsame z czwartą rewolucją przemysłową:

Budowanie przemysłu przyszłości koncentruje się na szeregu cyklicznie powtarzanych aspektów, takich jak uświadamianie, ukierunkowanie, budowanie kompetencji, planowanie rozwiązań oraz wdrożenia – wyjaśnił.
W swoich prezentacjach opowiadał także o narzędziu do samooceny dojrzałości cyfrowej – po udzieleniu odpowiedzi na 12 pytań, uczestnicy otrzymują diagnozę i rekomendacje dotyczące przejścia na kolejne poziomy.

Finansowanie działalności

Źródła finansowania działalności przedsiębiorstw omówił Piotr Kryjom. Przybliżył uczestnikom działanie Nawigatora Finansowego i przedstawił sposoby wsparcia przedsiębiorców – przede wszystkim tych, którzy działają w województwie zachodniopomorskim:

Narzędzie daje aktualną wiedzę o finansowaniu transformacji cyfrowej w formie dotacji, pożyczek, inwestycji oraz ulg i zwolnień podatkowych. Firmy, które chcą z nich skorzystać, mogą uzyskać wsparcie od naszego zespołu doradców – tłumaczył ekspert PPP.

Spotkania w Dębnie, Dźwirzynie i Wałczu były prowadzone od 28 do 30 września. To pierwsze z cyklu konferencji „Przemysł 4.0 – innowacje i cyfryzacja” skierowanego do samorządowców, którego inicjatorem jest Platforma Przemysłu Przyszłości.