Przejdź do treści

Prywatny atom w Polsce


  • Dwaj polscy miliarderzy, Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, zawarli porozumienie w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.
  • Jednostka ma być oparta na małych reaktorach jądrowych typu SMR o mocy 300 MW.
  • Celem jest zapewnienie czystej energii dla polskiego przemysłu.

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa, w Pątnowie powstanie elektrownia jądrowa oparta na małych reaktorach typu SMR (ang. Small Modular Reactor). Celem umowy jest powołanie wspólnego przedsiębiorstwa, które wdroży amerykańskie technologie BWRX-300 oferowane przez koncern GE Hitachi. Inwestorzy podkreślają, że planują zapewnić czystą energię po konkurencyjnej cenie m.in. na potrzeby przemysłu. Energetyka jądrowa jest do tego dobrym narzędziem – atom pozwala wytworzyć elektryczność bez emisji gazów cieplarnianych, co ma znaczenie w kontekście regulacji klimatycznych wpływających na polską gospodarkę. Budowa małych reaktorów może pomóc również w wytwarzaniu wodoru.

Wcześniejsze przedsięwzięcia

Obaj miliarderzy już realizowali projekty związane z energetyką. Zygmunt Solorz jest właścicielem Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, przechodzącego obecnie intensywną transformację w kierunku bezemisyjnych form wytwarzania energii elektrycznej. W sierpniu ZE PAK zakończył instalację modułów fotowoltaicznych na farmie słonecznej w Brudzewie – moc zainstalowana paneli wynosi 70 MW. To jedna z największych tego typu jednostek w Polsce. Z kolei Michał Sołowow jest właścicielem spółki Synthos, która zawarła porozumienie z koncernem GE Hitachi w sprawie wdrożenia małego reaktora jądrowego. Umowę ramową w tej sprawie podpisał z Synthosem również PKN Orlen.

Small Modular Reactor

Moc małych reaktorów jądrowych nie przekracza 300 MW – to czterokrotnie mniej niż w przypadku wielkoskalowych elektrowni jądrowych. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na świecie jest realizowanych 70 przedsięwzięć związanych z budową małych reaktorów, najbardziej zaawansowane prace nad tymi jednostkami trwają w USA. Tamtejszy Departament Energii przyznał dotacje dla spółek pracujących nad pierwszą elektrownią złożoną z SMR-ów. Z kolei Pentagon jest zainteresowany opracowaniem małych reaktorów na potrzeby zasilania wysuniętych baz i posterunków wojskowych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na