Przejdź do treści

Polską spółkę miedziową zasilą małe reaktory jądrowe


  • KGHM zawarł porozumienie z amerykańską firmą NuScale Power.
  • Na podstawie umowy powstaną 4 małe reaktory modułowe.
  • Pierwszy będzie działał do 2029 roku.

Koncern miedziowy zawarł porozumienie z amerykańską spółką NuScale Power dotyczące wdrożenia w Polsce małych reaktorów modułowych (ang. small modular reactors, SMR). Pierwsza jednostka będzie działała do 2029 roku, umowa zakłada budowę czterech, moc każdej z nich wyniesie 77 MWe. Według szacunków, SMR-y pozwolą zmniejszyć uwalnianie dwutlenku węgla o 8 milionów ton rocznie. Inwestycja ułatwi wykonanie planów KGHM-u związanych z emisjami CO2 – spółka chce do 2030 roku ograniczyć je o 30% względem 2020 roku. W 2050 roku firma planuje neutralność klimatyczną.

Założenia odnośnie standardowych elektrowni jądrowych

Minister rozwoju i technologii, Piotr Nowak, podkreśla, że inwestycje w mały atom wspierają zieloną transformację w i obniżają koszty energii dla odbiorców, z kolei kooperacja KGHM-u z amerykańską spółką zapewni polskiemu koncernowi dostęp do stabilnego źródła zasilania. Budowa małych reaktorów modułowych jest elementem realizacji projektu dotyczącego rozwoju energetyki jądrowej i uzupełnia plany dotyczące „dużego” atomu. Jak czytamy w Programie polskiej energetyki jądrowej, budowa pierwszego bloku jądrowego powinna zacząć się najpóźniej w 2026 roku, a celem całego przedsięwzięcia jest oddanie do eksploatacji elektrowni o łącznej mocy od ok. 6 do 9 GWe.

Małe reaktory w Pątnowie

We wrześniu 2021 Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podpisali porozumienie dotyczące budowy elektrowni atomowej w gminie Pątnów, położonej w województwie łódzkim. Zgodnie z porozumieniem, inwestycja będzie się opierała na małych reaktorach modułowych. Miliarderzy chcą powołać spółkę, która wdroży technologie BWRX-300 przedsiębiorstwa GE Hitachi.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na