technik z wydrukiem 3d

Projekt MULTI-FUN – 21 europejskich organizacji ma rozwinąć druk 3D

  • Konsorcjum rozpoczyna prace nad drukiem 3D z metali.
  • Jednym z zadań jest stworzenie nowych materiałów, m.in. trwałych stopów aluminium.
  • MULTI-FUN przygotuje też platformę (sprzęt i oprogramowanie), która połączy kilka technik druku przyrostowego.

W projekcie w ramach unijnego programu Horyzont 2020 bierze udział 21 firm i jednostek naukowych z 8 krajów. Przedsięwzięcie ma pokonywać ograniczenia w druku 3D z metali – członkowie konsorcjum zaznaczają, że choć to najlepszy sposób tzw. produkcji beznarzędziowej (również wielkoseryjnej), to do dyspozycji są dziś tylko pojedyncze materiały albo stopy, których na rynku jest niewiele. Wobec tego MULTI-FUN zajmie się opracowaniem nowych materiałów konstrukcyjnych, wytrzymałych aliaży (stopów) aluminium i niskostopowej stali dla technologii WAAM (ang. Wire Arc Additive Manufacturing), która polega na topieniu metalowego drutu przez łuk elektryczny (ciągłe wyładowanie zachodzące pomiędzy dwiema elektrodami wykonanymi z materiału przewodzącego). Dodatkowo, zaplanowany na 3 lata projekt skupi się na wielomateriałowej produkcji skomplikowanych części bez ograniczania ich rozmiarów. Do inicjatywy należy także polska firma InPhoTech specjalizująca się w fotonice światłowodowej.

https://www.youtube.com/watch?v=Au_zRPr1wr4
(Przykładowy druk w technologii WAAM)

Cele przedsięwzięcia

Przed projektem stoi kilka celów naukowych i technologicznych. Chodzi o opracowanie pięciu nowych, wytrzymałych materiałów dostosowanych do druku 3D (niektóre z nich wykorzystają nanotechnologię). Kolejne zadanie to przygotowanie urządzeń i oprogramowania łączących odmienne sposoby wytwarzania – nowe tworzywa będą drukowane jednocześnie w różnych technikach (m.in. WAAM, direct energy deposition, material jetting). Następny cel dotyczy produkcji i prezentacji części konstrukcyjnych, form i testowych urządzeń dla przemysłu. Projekt MULTI-FUN chce również dopracowywać wydajność, jakość oraz użycie surowców. Inicjatywa koncentruje się na wsparciu dla europejskich małych i średnich firm, które zamierzają skorzystać z efektów pracy grupy lub rozwijać własne działania B+R.

Inne światowe konsorcja zajmujące się rozwojem technologii dla przemysłu 4.0

Nad rozwojem blockchainu w celu ulepszania transportu i koordynowania działań w łańcuchach dostaw firm motoryzacyjnych pracuje Mobility Open Blockchain Inititive założona m.in. przez BMW, Boscha, Renault i IBM. Natomiast przygotowaniem spójnych standardów i terminologii dla cyfrowego bliźniaka zajmuje się powstałe w maju Digital Twin Consortium. AI Innovation Constorium tworzy z kolei dobre praktyki w dziedzinie przemysłowego zastosowania sztucznej inteligencji.