Digital Twin Consortium chce opracować standardy i słownictwo dla technologii cyfrowego bliźniaka

  • Organizacja uważa, że brak wspólnych norm zniechęca firmy do wprowadzania digital twin.
  • Wśród członków konsorcjum są Microsoft i Dell.
  • DTC zamierza skupiać się m.in. na przemyśle, budownictwie, obronności i lotnictwie.
  • Inicjatywa weszła w skład Object Management Group tworzącej normy dla branży komputerowej.

W przedsięwzięcie zaangażowały się Microsoft, Dell, Lendlease i Ansys (producent oprogramowania do symulacji i projektowania przestrzennego). Według firm, brak wspólnych standardów i terminologii sprawia, że przemysł rzadko sięga po digital twin. Dlatego konsorcjum skupi się na stworzeniu spójnego słownictwa, reguł architektury, bezpieczeństwa oraz na współpracy cyfrowego bliźniaka z systemami informatycznymi, co powinno przyśpieszyć rozwój technologii. DTC chce działać razem z przemysłowcami, naukowcami i politykami. Wśród swoich zadań grupa wymienia napisanie otwartego kodu źródłowego, zapewnienie dostępu do specjalistów i ułatwienie budowania konglomeratów firm, które zajmą się wspólnymi projektami cyfrowego bliźniaka, żeby obniżać koszty inwestycji. Do inicjatywy może dołączyć każda organizacja zainteresowana tą dziedziną.

(graf. Getty Images)

Przemysł, budownictwo i lotnictwo

Digital Twin Consortium skoncentruje się na zastosowaniu cyfrowych bliźniąt w czterech obszarach. Pierwszy z nich to przemysł, gdzie technologia ma sprzyjać szybszemu powstawaniu produktów, zmniejszaniu liczby usterek maszyn i obniżaniu kosztów produkcji. Konsorcjum pomoże wytwórcom m.in. w przygotowaniu scenariuszy symulacji czy dostarczaniu szczegółowych wiadomości o istniejących wdrożeniach. W obrębie infrastruktury grupa chce przede wszystkim podnosić świadomość znaczenia modelu digital twin i opracować terminologię do opisów używanych w projektach budowy mostów, ulic czy domów. Organizacja zajmie się również promowaniem rozwiązań tego typu w lotnictwie, obronności i branży wydobywczej.

Object Management Group

DTC wchodzi w skład Object Management Group powstałej w 1989 roku. OMG zajmuje się standaryzacją w branży komputerowej, wśród rozwijanych przez nią standardów jest m.in. BPMN (ang. Business Process Modeling Notation), czyli graficzne znaki używane do opisu procesów biznesowych, a także UML (ang. Unified Modeling Language) – zunifikowany język modelowania systemów. OMG powołała instytucje zajmujące się normami dla internetu przemysłowego oraz dotyczącymi jakości oprogramowania informatycznego.

mężczyzna przy komputerze
(fot. Getty Images)

Inicjatywy związane z blockchainem i AR

Z kolei koncerny motoryzacyjne stworzyły Mobility Open Blockchain Initiative, w ramach której do koordynowania operacji używają technologii łańcucha blokowego. Bosch, Lenovo i NVIDIA są natomiast członkami Augmented Reality for Enterprise Alliance zajmującej się wprowadzeniem rozszerzonej rzeczywistości do działań biznesowych.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór