Wojskowa Akademia Techniczna rozpoczyna prace nad projektem PIAST (akronim od Polish Imaging Satellites), polegającym na przygotowaniu zestawu nanosatelitów na potrzeby polskich Sił Zbrojnych. Urządzenia o masie ok. 10 kilogramów posłużą do obserwacji powierzchni Ziemi. Wartość projektu to ponad 70 milionów złotych. Przedsięwzięcie realizowane przez konsorcjum spółek Creotech Instruments, PCO i Scanway, a także instytucji – Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które do współpracy zaangażowało szereg firm oraz podmiotów naukowo-badawczych. Realizacja projektu potrwa do 2024 roku.
Czym zajmie się Creotech?
Powstanie konstelacji satelitów z odpowiednim sprzęt optycznym pomoże w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa narodowego oraz zwiększeniu liczby środków obronnych stosowanych przez Siły Zbrojne RP. Ponadto, budowa nanosatelitów PIAST w polskich przedsiębiorstwach przyczyni się do budowy własnych kompetencji w ramach łańcucha dostaw międzynarodowego przemysłu kosmicznego. Grzegorz Brona, Prezes Creotech, spółki odpowiedzialnej za ok. 40% prac, Grzegorz Brona, tłumaczy udział firmy w inicjatywie:
– W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni oparte o nasz autorski standard HyperSat. Naszym zadaniem będzie także integracja działania satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia.
Realizująca projekt PIAST firma jest największym polskim podmiotem wytwarzającym technologie kosmiczne. Jej produkty były wykorzystywane przy 26 projektach sektora kosmicznego, w tym w 10 misjach kosmicznych.
Krajowy Plan Kosmiczny
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad Krajowym Programem Kosmicznym obejmującym działania zaplanowane na lata 2021-2026. Cele wyszczególnione w dokumencie dotyczą podnoszenia poziomu kompetencji oraz konkurencyjności przedsiębiorstw z branży kosmicznej, częstszego wykorzystania danych satelitarnych w przemyśle i instytucjach publicznych oraz stosowania rozwiązań sektora w obronności. Zadania ujęte w KPK koncentrują się na: budowaniu satelitów i wynoszeniu ich na orbitę, pracach nad Systemem Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob, Narodowym Systemem Informacji Satelitarnej oraz Narodowym Systemem Bezpieczeństwa Kosmicznego.