Polskie konsorcjum opracuje nanostelity dla wojska

  • Wojskowa Akademia Techniczna współpracuje m.in. z Creotech Instruments, Scanway oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.
  • Celem organizacji jest opracowanie nanosatelitów na potrzeby Wojska Polskiego.
  • Wartość przedsięwzięcia to przeszło 70 milionów złotych.

Wojskowa Akademia Techniczna rozpoczyna prace nad projektem PIAST (akronim od Polish Imaging Satellites), polegającym na przygotowaniu zestawu nanosatelitów na potrzeby polskich Sił Zbrojnych. Urządzenia o masie ok. 10 kilogramów posłużą do obserwacji powierzchni Ziemi. Wartość projektu to ponad 70 milionów złotych. Przedsięwzięcie realizowane przez konsorcjum spółek Creotech Instruments, PCO i Scanway, a także instytucji – Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które do współpracy zaangażowało szereg firm oraz podmiotów naukowo-badawczych. Realizacja projektu potrwa do 2024 roku.

Czym zajmie się Creotech?

Powstanie konstelacji satelitów z odpowiednim sprzęt optycznym pomoże w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa narodowego oraz zwiększeniu liczby środków obronnych stosowanych przez Siły Zbrojne RP. Ponadto, budowa nanosatelitów PIAST w polskich przedsiębiorstwach przyczyni się do budowy własnych kompetencji w ramach łańcucha dostaw międzynarodowego przemysłu kosmicznego. Grzegorz Brona, Prezes Creotech, spółki odpowiedzialnej za ok. 40% prac, Grzegorz Brona, tłumaczy udział firmy w inicjatywie:

W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni oparte o nasz autorski standard HyperSat. Naszym zadaniem będzie także integracja działania satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia.

Realizująca projekt PIAST firma jest największym polskim podmiotem wytwarzającym technologie kosmiczne. Jej produkty były wykorzystywane przy 26 projektach sektora kosmicznego, w tym w 10 misjach kosmicznych.

Krajowy Plan Kosmiczny

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad Krajowym Programem Kosmicznym obejmującym działania zaplanowane na lata 2021-2026. Cele wyszczególnione w dokumencie dotyczą podnoszenia poziomu kompetencji oraz konkurencyjności przedsiębiorstw z branży kosmicznej, częstszego wykorzystania danych satelitarnych w przemyśle i instytucjach publicznych oraz stosowania rozwiązań sektora w obronności. Zadania ujęte w KPK koncentrują się na: budowaniu satelitów i wynoszeniu ich na orbitę, pracach nad Systemem Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob, Narodowym Systemem Informacji Satelitarnej oraz Narodowym Systemem Bezpieczeństwa Kosmicznego.