Polanex – organizacja skupiona na człowieku

Poznaj Laureata Konkursu Fabryka Przyszłości 2023

Polanex Sp. z o.o.
Gniezno


W erze intensywnej konkurencji i dynamicznych zmian rynkowych, rozwój firmy nie jest jedynie rezultatem strategii i innowacyjnych rozwiązań, ale także efektem zaangażowania jej najważniejszego zasobu – pracowników. Są oni nie tylko kluczowymi graczami, lecz również aktywnie współtworzą sukces przedsiębiorstwa.  

Pracownicy są siłą napędową postępu, otwierając nowe horyzonty dla organizacji gotowej na wyzwania jutra o czym dobrze wie zwycięzca w kategorii Organizacja skupiona na człowieku.

O firmie Polanex

Polanex sp. z o.o. to jedna z największych polskich firm odzieżowych założona w 1945 roku, a jednocześnie jedyna z tak bogatym doświadczeniem w szyciu koszul wizytowych, casualowych i kapłańskich. Obecnie jest dostawcą nie tylko koszul i bluzek, ale również odzieży wierzchniej, zarówno męskiej, jak i damskiej. Współpracuje z firmami prywatnymi oraz instytucjami z sektora publicznego, dla których szyje kompleksowo stroje i odzież korporacyjną. Realizuje zamówienia dla polskich służb mundurowych, pracowników transportu, obsługi hoteli, korporacji i innych instytucji. Polanex wyróżnia dbałość o najmniejsze detale na każdym etapie produkcji. Dzięki temu firma tworzy najwyższej jakości wyroby odzieżowe, które łączą w sobie elegancki styl, komfort noszenia i zachwycający wygląd. Oprócz szycia kontraktowego, spółka realizuje działania w obrębie dwóch marek własnych. Adalbertus to marka koszul szytych na miarę, dedykowana współczesnym mężczyznom, którzy lubią dobrze wyglądać, niezależnie od sytuacji. Jej kluczowym projektem jest konfigurator koszul szytych na miarę, który pozwala na zaprojektowanie i zamówienie koszuli online. Druga marka, Laterano, to marka koszul kapłańskich premium, gotowych do noszenia lub szytych na miarę. 

Dlaczego Polanex?

W firmie dominuje atmosfera otwartości i wzajemnego zaufania, co sprzyja skutecznej, dwukierunkowej komunikacji, skoncentrowanej na rozwiązywaniu problemów i osiąganiu celów organizacyjnych. Zadania powierzane pracownikom są zróżnicowane, dostosowane do ich kompetencji i aspiracji. Fabryka skutecznie implementuje nowoczesne technologie, przy jednoczesnym przekonaniu, że najważniejszą wartością są ludzie. 

3 pytania do … Polanex

Co według fabryki jest kluczowe w transformacji cyfrowej?

„Kluczem jest zrozumienie i zaakceptowanie jej konieczności oraz stopniowe wdrażanie. W naszym przypadku, przedsiębiorstwa, w którym prawdziwą siłą są ludzie, kluczem jest także osiągnięcie równowagi pomiędzy ich pracą i pracą opartą na cyfryzacji i nowoczesnych technologiach. Bardzo ważne są również zadania, jakie stoją przed firmą w zakresie wyposażenia pracowników w odpowiednie kompetencje, pozwalające na sprostanie wymaganiom wynikającym z transformacji.”

Dlaczego warto ubiegać się o tytuł Fabryki Przyszłości?

„Odpowiedź zawarta jest już w samej nazwie konkursu. Każda firma, która myśli o swojej przyszłości, rozwoju, poszerzaniu kompetencji, sukcesach i wielu innych aspektach w kontekście nowych rozwiązań, transformacji i cyfryzacji, powinna starać się, by otrzymać takie wyróżnienie. To forma docenienia dotychczasowych działań i potwierdzenie ich zasadności oraz duża motywacja do dalszych przedsięwzięć.”

Jakie aspekty zarządzania fabryką są dziś kluczowe w perspektywie wyzwań i trendów globalnych?

„Szybki rozwój nowych technologii to dla fabryk niewątpliwie czynnik, który generuje konieczność odpowiedniego zarządzania parkiem maszynowym i rozwojem kompetencji ludzi w zakresie jego obsługi. W obliczu tempa rozwoju, a także zmienności czynników rynkowych, chcąc osiągać przewagę konkurencyjną, nie można pozwolić sobie na stagnację. Mądre zarządzanie powinno być zatem oparte na sztuce zachowania równowagi pomiędzy wprowadzaniem nowych rozwiązań i czerpaniem z doświadczenia funkcjonowania fabryki na przestrzeni wielu lat, z troską zarówno o miejsce, narzędzia, jak i o ludzi.”

Na pytania odpowiadał: