Przejdź do treści

Nowoczesna fabryka rowerów powstanie w województwie kujawsko-pomorskim


  • W zakładzie zatrudnienie znajdzie około 70 osób, koszt inwestycji jest szacowany na 80 milionów złotych.
  • Wewnątrz będą działały systemy zarządzające produkcją, a także nowoczesne sprzęty, m.in. samojezdne wózki magazynowe.
  • Zakończenie pierwszej części budowy i uruchomienie produkcji zaplanowano na przełom drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku.

Przedsiębiorstwo Dekpol Budownictwo rozpocznie budowę fabryki rowerów firmy RTE Poland we wsi Machnacz, w województwie kujawsko-pomorskim. Szacowana wartość inwestycji to 80 milionów złotych. Zgodnie z założeniami, w nowym zakładzie portugalska spółka zatrudni około 70 osób, a ich pracę wesprą m.in. szybkobieżne, zautomatyzowane wózki magazynowe i nowoczesne oprogramowanie:

Zarządzanie produkcją zostanie oparte na inteligentnych systemach, co pozwoli na produkowanie nie tylko bardzo dużej liczby rowerów, ale też zachowanie ich jakości i spełnienie wszelkich wymogów bezpieczeństwa – podkreśla Jorge Salgado, prezes spółki RTE Poland.

W planach 1,5 miliona rowerów rocznie

Budynki mają mieć około 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, z czego 18 zajmą hale i pomieszczenia techniczne. Na działce o rozmiarze 6,5 hektara powstanie także 30-metrowy magazyn. Zakończenie prac budowlanych pierwszej części kompleksu jest zaplanowane na przełom II i III kwartału 2021 roku. W początkowej fazie, po uruchomieniu produkcji zakład w Brześciu Kujawskim będzie wytwarzał około 500 tysięcy jednośladów rocznie. Liczba zwiększy się trzykrotnie wraz z rozbudową kompleksu. Rowery, do tej pory produkowane w Rumunii, Francji i Portugalii trafią do partnera RTE – sieci sklepów Decathlon.

Produkcja rowerów w Polsce

Według Eurostatu w 2019 roku nad Wisłą wytworzono ok. 900 tysięcy jednośladów, co oznacza, że Polska jest czwartym producentem rowerów w Europie, za Portugalią, Włochami i Niemcami. Z kolei zgodnie z danymi GUS-u jest to 1,1 miliona sztuk, z czego 66,1% to rowery turystyczne, a 27,1% – górskie. Dwukołowe pojazdy powstają m.in. w Podgrodziu nieopodal Dębicy na Podkarpaciu, gdzie od 2019 roku funkcjonuje zakład produkujący rocznie m.in. 400 tysięcy ram z aluminium i kompozytów. W zautomatyzowanej fabryce elementy powstają w całości, w ramach pojedynczego procesu spawalniczego. W tej samej miejscowości są montowane rowery marki Romet.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na