Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Delaware z pomocą druku 3D wyprodukowali niewielkie anteny, które mogą komunikować się na częstotliwościach 5G. Podzespoły, będące soczewkami z tworzywa sztucznego, można zamontować w urządzeniach elektronicznych, telefonach komórkowych, czy czujnikach przemysłowego internetu rzeczy, o czym mówił kierownik badań, Mark Mirotznik:
– Soczewki są niedrogim sposobem kierowania sygnału komunikacyjnego w określonym kierunku i będą przydatne szczególnie w przypadku 5G. Sądzimy, że mogą mieć zastosowanie w sprzęcie działającym na tzw. brzegu sieci – wyjaśnia naukowiec. – Są solidne, w związku z czym mogą służyć np. do komunikacji z pojazdami i informować je o pobliskich przeszkodach – dodaje.
Prace nad prototypami
Badacze zwracają uwagę, że za pomocą druku 3D łatwiej im dostosować produkcję do potrzeb klientów i ograniczyć ilość odpadów. Za sprawą stosowanej przez nich metody, opracowują urządzenia o skomplikowanych geometriach zmieniających właściwości elektromagnetyczne w konkretnych miejscach. Prototypy soczewek były wklęsłe na dnie, w związku z czym zespół przygotował też wersję o płaskiej powierzchni, żeby sprawdzić funkcjonalność przekaźników po dodaniu do nich elektroniki, czujników i baterii. Pierwsze testy się powiodły, teraz trwają prace nad komercjalizacją produktu, w których bierze udział startup DeLUX Advanced Manufacturing zajmujący się drukiem 3D w zastosowaniach obronnych i telekomunikacyjnych.
Drukowane anteny
Wcześniej, w tym samym ośrodku, naukowcy użyli maszyny drukującej materiałami ceramicznymi do produkcji urządzenia nadawczo-odbiorczego 5G. Zwracali przy tym uwagę, że podstawą projektu jest ceramika izotropowa, która nie pochłania i nie osłabia sygnału. Zastosowanie druku 3D w urządzeniach sieci telekomunikacyjnych w ubiegłym roku badali brytyjscy badacze – wydrukowali anteny, które mogłyby przekazywać sygnał w wielu kierunkach. Z kolei zespół z Uniwersytetu Birmingham wykorzystał precyzyjne wytwarzanie przyrostowe do produkcji układów dla anten sieci piątej generacji.