Wykorzystywanie usług wielu dostawców chmurowych, w celu przeciwdziałania skutkom awarii poszczególnych firm, zyska na popularności w 2022 roku. Eksperci przedsiębiorstwa Scaleway przewidują również, że architektura cloud computingu będzie bardziej modułowa. Kolejna zmiana to wzrost zaufania do aplikacji chmurowych, którego konsekwencje to m.in. szersze wykorzystanie infrastruktury obliczeniowej w rozwoju sztucznej inteligencji i robotyki. Specjaliści zwracają uwagę, że programiści, a także startupy i organizacje non-profit będą częściej angażowały się w projekty typu open-source.
Zmiany środowisk pracy
Z podsumowania wynika, że nadchodzące lata będą cechowały się brakiem specjalistów na rynku pracy. Przedsiębiorcy, chcąc zatrudniać np. ekspertów z innych krajów, będą musieli dopasować środowisko pracy i np. umożliwić zdalne, a także asynchroniczne wykonywanie obowiązków. Druga bariera w powiększaniu zespołu to przekonania poszczególnych osób – wchodzący na rynek specjaliści będą wybierali przedsiębiorstwa, z którymi się zgadzają w kwestii wartości, związanych np. z ochroną środowiska.
Zrównoważony rozwój
Autorzy publikacji zaznaczają, że właściciele centrów danych będą musieli skupić się na przekształceniach w celu zmniejszenia zużycia prądu i wody. Oczekiwanie przejrzystości działań i większa presja ze strony konsumentów sprawią, że w działania na rzecz ekorozwoju włączą się kolejne firmy. Na znaczeniu zyskają technologie, które nie zużywają mocy obliczeniowej niepotrzebnie. Eksperci prognozują także, że firmy oferujące usługi cloud computingu będą odchodziły od opłat za rezygnację z umowy, żeby nie uzależniać kontrahentów od jednego operatora.
Metatrendy
Do końca dekady zyski z chmury przekroczą przychody branży telekomunikacyjnej – zaznaczają specjaliści. Według nich razem z multi-cloudem nastąpi rozwój technologii łańcuchów blokowych, szczególności w modelu Blockchain-as-a-Service (BaaS). Eksperci Scaleway prognozują międzynarodowy wyścig w zakresie komputerów bazujących na mechanice kwantowej. Jak dodają, w najbliższych latach nie powinniśmy się spodziewać, że samochody autonomiczne staną się powszechne – w wielu miejscach wciąż nie będzie odpowiedniej infrastruktury oraz potrzebnych regulacji prawnych.