Polski oddział KUKA, firmy produkującej m.in. roboty przemysłowe, dołączył do projektu Nazca 4.0, który prowadzi APA Group z Gliwic. Przedsięwzięcie dotyczy rozwoju platformy przemysłowego internetu rzeczy, łączącej systemy do zarządzania budynkami, bezpieczeństwem i energią. Nazca 4.0 zbiera dane z czujników, przetwarza je za pomocą uczenia maszynowego, a następnie podpowiada działania usprawniające produkcję i zapobiegające przestojom. W tej chwili trwa pilotaż dla małych i średnich firm zainteresowanych wypróbowaniem systemu. Wcześniej do projektu dołączyły m.in. Politechnika Śląska, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Regionalna-Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach.
Nazca – poprzednik systemu przemysłowego
Nazca 4.0 analizuje informacje w czasie rzeczywistym, dzięki czemu wykrywa i przewiduje anomalie. Ułatwia też planowanie przezbrojeń i wskazuje najmniej efektywne procesy. Platforma dostosowana do wymogów przemysłu 4.0 powstała na bazie oprogramowania do kontroli procesów m.in. w biurowcach, budynkach wielkopowierzchniowych i magazynach. System obsługuje takie standardy automatyki budynkowej, jak BACnet, umożliwiający współpracę systemów sterowania i monitorowania pochodzących od różnych producentów, czy Modbus, zarządzający temperaturą i wilgotnością w pomieszczeniach. Wyniki przetwarzania danych i dziennik zdarzeń są dostępne z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci. Nazca działa m.in. w niepołomickiej fabryce elementów elektronicznych Woodward oraz w gliwickim centrum badawczo-rozwojowym HTM.
Rynek platform IoT
Jak podaje serwis Statista, połowa spośród 620 systemów internetu rzeczy istniejących na rynku koncentruje się na usługach dla przemysłu. 34% ma rozwiązania dotyczące zarządzania energią, 21% ułatwia kontrolowanie łańcuchów dostaw, a 9% pozwala monitorować budynki. Zgodnie z raportem firmy analitycznej Valuates, wartość rynku platform internetu rzeczy pod koniec 2019 roku wynosiła 2,3 miliarda dolarów, a do 2026 powinna wzrosnąć o 11 miliardów. Analitycy szacują średnioroczny wzrost w latach 2021-2026 na poziomie 28,5%. Ich zdaniem, o rozwoju rynku zdecyduje możliwość elastycznego skalowania danych przechowywanych w chmurze i postęp w łączności bezprzewodowej. Najchętniej w platformy IoT inwestują duże przedsiębiorstwa. Według danych Valuates, największy udział w rynku ma Ameryka Północna, co nie zmieni się do końca badanego okresu – podkreślają specjaliści.