Konkurs na kotły i ogrzewacze, do rozdysponowania 200 mln zł

  • Firmy i konsorcja do 30 kwietnia mogą składać wnioski o dofinansowanie badań z budżetu konkursu wynoszącego 200 milionów złotych.
  • Chodzi o innowacje w konstruowaniu pomp, kotłów, ogrzewaczy oraz urządzeń fotowoltaicznych.
  • 30 marca chętni wezmą udział w spotkaniu informacyjnym online, na które można zarejestrować się w naszym portalu – link jest poniżej w tekście.
  • Konkurs „Szybka ścieżka – urządzenia grzewcze” organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wsparcie można dostać na badania i eksperymentalne prace rozwojowe, dzięki którym powstanie innowacyjne rozwiązanie z zakresu niskoemisyjnych technologii grzewczych. Badania wolno uzupełnić działaniami przedwdrożeniowymi, ale ich wartość nie może przekroczyć 20 procent kosztów kwalifikowanych projektu. Konkurs „Szybka ścieżka – urządzenia grzewcze” jest przeznaczony dla przedsiębiorstw i konsorcjów, np. złożonych z jednostek naukowych i firm. Poziom dofinansowania zależy od wielkości przedsiębiorstwa – mikro i małe dostaną wyższe wsparcie niż duże i średnie firmy. Budżet konkursu to 200 milionów złotych, pieniądze pochodzą z rządowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój finansowanego przez Unię Europejską.

Inicjatywa umożliwi transformację technologiczną w branży producentów urządzeń grzewczych – zaznacza dyrektor NCBR. – Mamy nadzieję, że to przełoży się nie tylko na sukces rynkowy opracowanych w Polsce produktów i usług, ale przede wszystkim na czystsze środowisko i zdrowie – podkreśla Wojciech Kamieniecki.

Teleszkolenie

30 marca NCBR zorganizuje spotkanie informacyjne dla zainteresowanych konkursem, które w związku z epidemią koronawirusa zostanie przeprowadzone online. Szkolenie potrwa od 10:00 do 15:00. W trakcie zostaną doprecyzowane takie kwestie, jak pojęcie innowacji oraz zakres projektów B+R. Prowadzący przedstawią również dobre praktyki i wskazówki dotyczące prawidłowego wypełniania wniosków, żeby ułatwić zainteresowanym spełnienie wymagań. Szczegóły i rejestracja na spotkanie są w naszym dziale Wydarzenia. Uczestnicy szkolenia będą mogli skorzystać z listy organizacji przygotowanej przez Platformę Przemysłu Przyszłości, na której znajdą się firmy i instytucje będące potencjalnymi partnerami w procesie wnioskowania o dotację.

Zakres konkursu i terminy

Przedsięwzięcie dotyczy 7 obszarów badawczych:

  1. Konstrukcja i instalacja pomp ciepła.
  2. Pompy ciepła w przemyśle i ciepłownictwie.
  3. Konstrukcje kotłów.
  4. Automatyka i systemy sterowania kotłów.
  5. Konstrukcje indywidualne – ogrzewacze pomieszczeń.
  6. Urządzenia dla ciepłownictwa.
  7. Fotowoltaika.

W każdym z obszarów są wydzielone szczegółowe tematy badawcze – ich pełna lista wraz z opisami jest na stronie NCBR. Wnioski można składać do 30 kwietnia w Lokalnym Systemie Informatycznym prowadzonym przez Centrum. Ocena projektów potrwa od tej daty maksymalnie 90 dni.