maszt 5g

Kolejny operator uruchomił komercyjną sieć 5G w Polsce

  • Po Polkomtelu, T-Mobile jest drugim telekomem, który włączył w naszym kraju internet piątej generacji.
  • 5G do końca miesiąca obejmie u tego operatora zasięgiem 46 miast.
  • Dla przemysłu szybsza sieć oznacza masową łączność wielu urządzeń i lepsze zarządzanie procesami.
  • Piszemy także o planach pozostałych firm telekomunikacyjnych.

T-Mobile uruchomiło sieć nowej generacji w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Kielcach, Opolu i na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Przedsiębiorstwo do końca czerwca planuje objąć zasięgiem 6 milionów osób w 46 miastach. Podobnie jak Polkomtel, T-Mobile nie czekał na aukcję pasma 3,6 GHz i włączył 5G w 1600 stacjach bazowych wykorzystujących pasmo 2,1 GHz. Żeby skorzystać z usprawnionej łączności, trzeba mieć urządzenie działające na częstotliwości 2100 MHz, a także podpisaną umowę dotyczącą planów taryfowych dostępnych od września 2019 roku. Obecnie u niemieckiego operatora dostęp do 5G jest bezpłatny.

5G to skuteczniejsze zarządzanie w przemyśle i usprawnienie logistyki

Sieć piątej generacji daje m.in. masową łączność i synchronizację pomiędzy wieloma urządzeniami pracującymi w tym samym miejscu. Według Wojciecha Pawlaka, kierownika ds. rozwoju biznesu w hubie technologicznym hubraum, 5G zmieni podejście do zarządzania:

Szybsza i bardziej stabilna łączność zapewnia globalny ogląd sytuacji i możliwość zejścia aż do szczegółów dotyczących pojedynczego parametru urządzeń. To również elastyczność projektowania i późniejszej rozbudowy sieci oraz profilaktyka, czyli nowy sposób zapobiegania usterkom infrastruktury przemysłowej w oparciu o zaawansowaną diagnostykę. Pomiędzy tym wszystkim jest jeszcze inteligentna logistyka, usprawniająca procesy i likwidująca wąskie gardła łańcucha dostaw – podkreśla ekspert.

Jednak, jak zaznacza Pawlak, łączność 5G do efektywności bardzo potrzebuje edge computingu, a zatem obliczeń realizowanych na krawędzi sieci, żeby w jak najkrótszym czasie i z jak najniższym opóźnieniem przetwarzać dane.

Od lipca w Polsce będą działały trzy komercyjne sieci 5G

Pierwszym operatorem, który uruchomił w Polsce szybszy internet, był Polkomtel, właściciel Plusa. Firma włączyła 100 nadajników na terenie 7 miast, obejmując zasięgiem milion osób. W trakcie modernizacji sieci jest w tej chwili Orange, spółka zaplanowała start usługi #hello5G na 1 lipca. Łączność piątej generacji ma zapewnić użytkownikom 1600 stacji bazowych rozmieszczonych m.in. w Warszawie, Łodzi i Katowicach. Play uruchamia kolejne nadajniki i do końca czerwca udostępni 5G w 53 miastach. Telekom dodał już do swojej oferty plany taryfowe, które pozwolą skorzystać z 5G po włączeniu sieci.