Pierwszy operator uruchomił w Polsce 100 komercyjnych nadajników 5G

  • Na częstotliwości 2,6 GHz TDD zaczęła działać sieć piątej generacji Plusa.
  • 100 nadajników na terenie 7 miast obejmie zasięgiem blisko milion osób.
  • Piszemy, co to oznacza dla przemysłu i na jakim etapie wprowadzania 5G są pozostali operatorzy.
stacja bazowa 5g

Polkomtel, do którego należy marka Plus, włączył setkę nadajników w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Operator używa częstotliwości 2,6 GHz w technologii Time Division Duplex, która umożliwia dwukierunkową transmisję danych do i z odbiorników (np. anten stacji naziemnych) oraz urządzeń końcowych (np. telefonów). Szybkość transferu danych w nowym standardzie wyniesie do 600 Mb/s, niezbędny jest modem lub smartfon z modemem obsługującym 5G. Do budowy sieci nowej generacji Polkomtel użył już istniejących masztów LTE, na których zainstalował dodatkowe nadajniki dostarczone przez Ericssona. Plus zakończył prace nad tą infrastrukturą w marcu. Uruchomienie pierwszych stacji obejmujących zasięgiem 900 tysięcy użytkowników to pierwszy etap, kolejny zakłada instalację 600 dodatkowych urządzeń w Warszawie i okolicach. Plus zakłada, że dzięki temu na początku przyszłego roku z 5G skorzystają 3 miliony osób.

(fot. Getty Images)

5G w przemyśle 4.0

Na sieć nowej generacji czekały firmy – urządzenia IoT i IIoT używane w przemyśle lub w inteligentnych miastach będą szybciej przesyłały i odbierały dane m.in. dlatego, że nowe rozwiązanie powinno lepiej znosić przeciążenia. 5G sprzyja też efektywnemu stosowaniu wirtualnej rzeczywistości i algorytmów sztucznej inteligencji. Marcin Sugak z Ericssona akcentował kilka miesięcy temu w rozmowie z Platformą Przemysłu Przyszłości, że tak naprawdę 5G powstało z myślą o przemyśle i na potrzeby przemysłu:

Gigabitowe przepustowości, latencja na poziomie pojedynczych milisekund i możliwość podłączenia tysięcy urządzeń do pojedynczej stacji bazowej to cechy przydatne przede wszystkim w fabrykach. W industry 4.0 potrzebna jest analiza danych oraz podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. Branże przemysłowe, które najbardziej skorzystają na wdrożeniu 5G to produkcja oraz logistyka. Trzeba jeszcze dodać, że dzięki wysokiej przepustowości i niskim opóźnieniom duże ilości danych zostaną przeniesione do chmury, a każde urządzenie będzie miało dostęp do niemal nieograniczonej mocy obliczeniowej – wyjaśniał w listopadzie w naszym serwisie Business Development Director szwedzkiego koncernu.

(fot. Getty Images)

Stan przygotowań u innych operatorów

Orange planuje udostępnić 5G najpóźniej w ostatnim kwartale roku, operator aktualnie prowadzi we współpracy z Nokią testy m.in. w Lublinie. Play uruchomił sieć w Trójmieście i Legionowie w paśmie 2100 MHz. Na tej samej częstotliwości 1600 stacji bazowych do końca czerwca chce uruchomić T-Mobile. Urząd Komunikacji Elektronicznej do 27 kwietnia wydał 1777 pozwoleń na nadajniki dostosowane do 5G, większość z nich dostał Play (840), po ok. 400 Orange i T-Mobile, Aero 2, z którego urządzeń korzysta Plus, otrzymał 134 zezwolenia.

(Liczba miast korzystających z 5G w poszczególnych regionach świata – graf. Viavi Solutions)

Na świecie

Zgodnie z raportem „The State of 5G Deployments” przygotowanym przez firmę Viavi Solutions zajmującą się testowaniem sieci, dostęp do 5G mają już mieszkańcy 378 miast w 34 krajach. Liderem jest Korea Południowa, która wprowadziła nową generację sieci w 85 miejscowościach, na drugim miejscu są Chiny (57 miast), a na trzecim Stany Zjednoczone (50). W Europie prym wiedzie Wielka Brytania, gdzie szybki internet działa w 31 miastach, za nią jest Hiszpania z 15 ośrodkami i Niemcy z 10.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór