Przejdź do treści

Pierwszy operator uruchomił w Polsce 100 komercyjnych nadajników 5G


  • Na częstotliwości 2,6 GHz TDD zaczęła działać sieć piątej generacji Plusa.
  • 100 nadajników na terenie 7 miast obejmie zasięgiem blisko milion osób.
  • Piszemy, co to oznacza dla przemysłu i na jakim etapie wprowadzania 5G są pozostali operatorzy.

Polkomtel, do którego należy marka Plus, włączył setkę nadajników w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Operator używa częstotliwości 2,6 GHz w technologii Time Division Duplex, która umożliwia dwukierunkową transmisję danych do i z odbiorników (np. anten stacji naziemnych) oraz urządzeń końcowych (np. telefonów). Szybkość transferu danych w nowym standardzie wyniesie do 600 Mb/s, niezbędny jest modem lub smartfon z modemem obsługującym 5G. Do budowy sieci nowej generacji Polkomtel użył już istniejących masztów LTE, na których zainstalował dodatkowe nadajniki dostarczone przez Ericssona. Plus zakończył prace nad tą infrastrukturą w marcu. Uruchomienie pierwszych stacji obejmujących zasięgiem 900 tysięcy użytkowników to pierwszy etap, kolejny zakłada instalację 600 dodatkowych urządzeń w Warszawie i okolicach. Plus zakłada, że dzięki temu na początku przyszłego roku z 5G skorzystają 3 miliony osób.

5G w przemyśle 4.0

Na sieć nowej generacji czekały firmy – urządzenia IoT i IIoT używane w przemyśle lub w inteligentnych miastach będą szybciej przesyłały i odbierały dane m.in. dlatego, że nowe rozwiązanie powinno lepiej znosić przeciążenia. 5G sprzyja też efektywnemu stosowaniu wirtualnej rzeczywistości i algorytmów sztucznej inteligencji. Marcin Sugak z Ericssona akcentował kilka miesięcy temu w rozmowie z Platformą Przemysłu Przyszłości, że tak naprawdę 5G powstało z myślą o przemyśle i na potrzeby przemysłu:

Gigabitowe przepustowości, latencja na poziomie pojedynczych milisekund i możliwość podłączenia tysięcy urządzeń do pojedynczej stacji bazowej to cechy przydatne przede wszystkim w fabrykach. W industry 4.0 potrzebna jest analiza danych oraz podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. Branże przemysłowe, które najbardziej skorzystają na wdrożeniu 5G to produkcja oraz logistyka. Trzeba jeszcze dodać, że dzięki wysokiej przepustowości i niskim opóźnieniom duże ilości danych zostaną przeniesione do chmury, a każde urządzenie będzie miało dostęp do niemal nieograniczonej mocy obliczeniowej – wyjaśniał w listopadzie w naszym serwisie Business Development Director szwedzkiego koncernu.

Stan przygotowań u innych operatorów

Orange planuje udostępnić 5G najpóźniej w ostatnim kwartale roku, operator aktualnie prowadzi we współpracy z Nokią testy m.in. w Lublinie. Play uruchomił sieć w Trójmieście i Legionowie w paśmie 2100 MHz. Na tej samej częstotliwości 1600 stacji bazowych do końca czerwca chce uruchomić T-Mobile. Urząd Komunikacji Elektronicznej do 27 kwietnia wydał 1777 pozwoleń na nadajniki dostosowane do 5G, większość z nich dostał Play (840), po ok. 400 Orange i T-Mobile, Aero 2, z którego urządzeń korzysta Plus, otrzymał 134 zezwolenia.

Na świecie

Zgodnie z raportem „The State of 5G Deployments” przygotowanym przez firmę Viavi Solutions zajmującą się testowaniem sieci, dostęp do 5G mają już mieszkańcy 378 miast w 34 krajach. Liderem jest Korea Południowa, która wprowadziła nową generację sieci w 85 miejscowościach, na drugim miejscu są Chiny (57 miast), a na trzecim Stany Zjednoczone (50). W Europie prym wiedzie Wielka Brytania, gdzie szybki internet działa w 31 miastach, za nią jest Hiszpania z 15 ośrodkami i Niemcy z 10.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na