Goście panelu PPP rozmawiali o eksporcie polskich firm w kontekście pandemii koronawirusa, a także o jego perspektywach na kolejne lata. Starali się odpowiedzieć na pytanie, które branże skorzystają na fali masowego przenoszenia się firm do internetu oraz czy zmiana środowiska pracy powinna być elementem strategii firm.
„Każdy kryzys jest szansą dla jednych – a klęską dla innych”
Aleksandra Sroka-Krzyżak, reprezentująca Allegro, zidentyfikowała ważny problem z punktu widzenia biznesu, jakim jest brak wykształconej kadry, która umiałaby przeprowadzić transformację cyfrową w przedsiębiorstwach. Brak talentów będzie dużym problemem dla firm w przyszłości – stwierdziła Sroka-Krzyżak. Pełna zgoda, rynek pracownika odgrywa kluczową rolę, w Polsce brakuje 18 tys. ekspertów ds. transformacji cyfrowej – zaznaczał Dawid Solak, pełniący obowiązki prezesa Platformy Przemysłu Przyszłości, jednocześnie podkreślając, że pandemia podkreśliła niezbędność technologii cyfrowych w biznesie. Uczestnicy rozmowy poruszali również kwestie zmian w najbliższych latach, w tym zysków dla firm w kontekście Krajowego Planu Odbudowy: Jeśli odważnie zagramy kartą transformacji cyfrowej, będzie to potężny impuls dla przedsiębiorstw – podsumował Solak.
„Polskie Davos” po raz 30
Forum Ekonomiczne jest corocznym wydarzeniem, które w tym roku zostało zorganizowane po raz trzydziesty. Konferencja przez 28 lat odbywała się w Krynicy-Zdroju, ale teraz jej miejscem jest Karpacz. Na Forum składa się około 200 debat w ramach kilku ścieżek tematycznych, warsztaty i wydarzenia kulturalne oraz gala rozdania nagród w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Organizacja Pozarządowa Roku, Nowa Kultura – Nowa Europa oraz Nagroda Specjalna Forum Ekonomicznego. Konferencja bywa określana jako „polskie Davos”, bo, podobnie jak szwajcarskie wydarzenie, gromadzi przedstawicieli administracji i biznesu, ekspertów i dziennikarzy, dając równocześnie sposobność nawiązywania relacji biznesowych z krajowymi i zagranicznymi firmami.