Przejdź do treści

Japońsko-amerykańskie Toshiba Carrier zbuduje fabrykę w Gnieźnie


  • Zakład produkcyjno-dystrybucyjny będzie kosztował ponad 100 mln złotych.
  • Toshiba Carier Corporation w Polsce będzie wytwarzała m.in klimatyzatory.
  • Przedsięwzięcie wspiera Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

TCC otworzy w naszym kraju swój pierwszy europejski zakład produkcyjno-dystrybucyjny. Fabryka o powierzchni 17 tys. metrów kwadratowych powstanie w Gnieźnie, na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej SSE. Zakład ma rozpocząć działanie jeszcze w tym roku. Koszt przedsięwzięcia to ok. 107 mln złotych, zostanie ono zrealizowane w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, czyli mechanizmu umożliwiającego korzystanie z ulg podatkowych.

Czym zajmuje się Toshiba Carrier?

TCC produkuje systemy klimatyzacji wykorzystywane w domach, biurach i przemyśle. Moduły, regulujące parametry takie jak szybkość działania, temperatura w pomieszczeniu czy wilgotność powietrza, można stosować w tzw. clean roomach, które wymagają określonych warunków do chłodzenia maszyn i serwerów. Toshiba produkuje również wentylatory i kompresory, sprzętem można sterować za pomocą aplikacji mobilnej oraz Building Management System.

Amerykańsko-japońska współpraca

Toshiba Carrier Corporation jest wspólnym przedsięwzięciem japońskiej Toshiba Corporation i amerykańskiej Carrier Corporation. Pierwsza opracowuje przede wszystkim technologie elektryczne i elektroniczne, w ostatnim czasie Toshiba ogłosiła, że wynalazła algorytm umożliwiający przetworzenie 100 tys. zmiennych w kilka sekund. Szersze wykorzystanie rozwiązania ułatwi wyciąganie wniosków z informacji pochodzących m.in. z urządzeń IIoT. Natomiast Carrier Corporation od początku zajmuje się klimatyzatorami, nazwa firmy z USA pochodzi od Willisa Carriera, twórcy pierwszego tego typu urządzenia, które uwzględnia nie tylko temperaturę, ale i wilgotność powietrza.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na