Inteligentna elektronika na Politechnice Wrocławskiej

  • Dolnośląska uczelnia uruchamia kierunek związany z projektowaniem inteligentnych urządzeń.
  • Wśród specjalizacji znalazły się m.in.: modelowanie mikrosystemów i internet rzeczy.
  • Studenci politechniki samodzielnie zaprojektują układy elektroniczne.

Program kierunku o nazwie „inteligentna elektronika” połączy takie bloki tematyczne jak: elektronika, technika cyfrowa i mikroprocesorowa czy metrologia i sensoryka z wykorzystaniem mikrosystemów. Studenci poznają zagadnienia związane z przetwarzaniem, analizą i przesyłaniem danych oraz językami programowania. Uczelnia zaplanowała też przedmioty dodatkowe, wybierane podczas indywidualnej specjalizacji (m.in. inteligentne technologie, modelowanie mikrosystemów czy internet rzeczy).

Zajęcia praktyczne

Studia potrwają 7 semestrów. Jedną z najważniejszych części ma być kurs „Inteligentna elektronika – laboratorium otwarte”, podczas którego studenci będą musieli m.in. samodzielnie zaprojektować układ elektroniczny, a następnie wykonać go, uruchomić, sprawdzić, a także przygotować dokumentację techniczną. Jak podkreśla prof. Artur Wiatrowski, opiekun kierunku, celem politechniki jest przygotowanie absolwentów do pracy w firmach projektujących i wytwarzających inteligentne urządzenia lub systemy elektroniczne:

Podczas laboratoriów, ćwiczeń i seminariów stawiamy na kreatywną pracę studenta w rozwiązywaniu i analizie rzeczywistych zagadnień czy usystematyzowane podejście do procesu innowacji – tłumaczy.

Prognoza rynku pracy

Automatyk, elektromechanik, mechatronik i elektronik to zawody wymienione w prognozie zapotrzebowania na pracowników przygotowywanej co roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zestawienie resortu dotyczy pięcioletnich okresów i jest przygotowywane na podstawie różnych źródeł (ekonomicznych, demograficznych czy edukacyjnych), co umożliwia szerokie spojrzenie na rynek pracy. Jak wynika z publikacji, na rynku brakuje także dekarzy, monterów maszyn i urządzeń czy kierowców – mechaników.