Przejdź do treści

Firma programistyczna z Wrocławia zajęła 5 miejsce w rankingu dziennika Financial Times


  • Autorzy rankingu docenili Spyrosoft za wzrost przychodów z 0,1 mln euro do 16,6 mln w ciągu 4 lat.
  • Przedsiębiorstwo zajmuje się opracowywaniem aplikacji ułatwiających sterowanie maszynami i komunikację autonomicznych pojazdów.
  • Poza wrocławską spółką w zestawieniu FT 1000 znalazło się 30 innych firm z Polski, głównie z branży technologicznej.

Brytyjski ranking obejmuje 1000 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie. Wysokie miejsce firma zawdzięcza zwiększeniu przychodów między 2016 a 2019 rokiem o 14800 procent – ze 110 tys. euro do 16,6 miliona. Spyrosoft działa w obszarze przemysłu 4.0 – przedsiębiorstwo przygotowuje systemy sterujące maszynami, zarządzające flotą pojazdów lub robotów mobilnych, a także oprogramowanie do przewidywania pracy urządzeń i ich zdalnej diagnostyki. W branży motoryzacyjnej firma pracuje nad systemami autonomicznej jazdy oraz software’em do komunikacji typu V2X (vehicle to infrastucture) i V2V (vehicle to vehicle). Polską spółkę w rankingu wyprzedziły 3 przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii: Bulb Energy, Everflow Group i Glencar Construction oraz łotewski Sun Finance.

Polskie firmy w FT 1000

Najnowszy ranking uwzględnia łącznie 31 polskich organizacji. 16 z nich, jak Spyrosoft, należy do branży technologicznej. W tym gronie jest np. przedsiębiorstwo Semantive zajmujące się oprogramowaniem do analizy big data czy firma Tooploox, która pisze software z zakresu komputerowego rozpoznawania obrazów oraz predictive maintenance. W zestawieniu znalazły się także: producent i dystrybutor baterii Green Cell oraz dwie firmy transportowe – Enpire i Done Deliveries. Oprócz nich FT 1000 uwzględniło jeszcze 4 polskie przedsiębiorstwa z branży handlu internetowego.

O rankingu

Zestawienie FT 1000: Europe’s Fastest Growing Companies jest publikowane przez brytyjski dziennik Financial Times od 2017 roku. Przedsiębiorstwa ujęte w najnowszym rankingu musiały spełnić kilka warunków, część z wymogów to:

  • 100 tysięcy euro przychodu w 2016 roku
  • 1,5 miliona euro przychodu w 2019 roku
  • niezależność – firmy nie mogą być spółkami zależnymi lub oddziałami.

Autorzy listy zaznaczają jednak, że nie jest ona kompletna, bo nie wszystkie firmy udostępniają potrzebne informacje, a niektóre nie chcą być na niej uwzględniane.

Ranking SSE

Do grupy Financial Times należy dwumiesięcznik fDiMagazine, który przygotowuje coroczne rankingi dotyczące stref ekonomicznych. W zestawieniu z października 2020 roku pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie zajęła Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, doceniona za postępy we wdrażaniu technologii przemysłu 4.0 i inwestycje z 2019 roku o wartości przeszło 0,5 miliarda euro. Autorzy rankingu wyróżnili też Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną w kategoriach: robotyka i przemysł 4.0 – w związku z uruchomieniem w Gdańsku Centrum Programowania Robotów Przemysłowych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na