Fale milimetrowe w 5G, blockchain jak notariusz i kontrola ruchu w kosmosie – na EKG

  • Łańcuch blokowy może pełnić rolę notariusza pomiędzy uczestnikami transakcji.
  • Polski startup używa urządzeń edge computingowych do szybkiej transmisji danych w sieci 5G.
  • Krajowe firmy sektora kosmicznego współpracują przy monitorowaniu bezpieczeństwa przestrzeni pozaziemskiej.
  • Podsumowujemy 14 Europejski Kongres Gospodarczy zorganizowany w Katowicach.

Prof. Stefan Dziembowski, lider grupy roboczej w spółce IDEAS NCBR, tłumaczył, że blockchain to publiczna lub prywatna tablica, której zawartość nie zmienia się, a rejestr jest dostępny dla wszystkich. Poza wiarygodnością i trwałością gromadzonych danych łańcuch blokowy to zdecentralizowana struktura, ponieważ nie jest utrzymywana przez jeden zaufany serwer, tylko przez rozproszone urządzenia. Podczas rozmowy naukowiec przypomniał, że samą nazwę technologii zaproponował twórca kryptowaluty bitcoin, posługujący się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Jak dodawał ekspert, blockchain ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy zgody dużej liczby uczestników w sprawie konkretnych operacji. Zdaniem Dziembowskiego, łańcuch blokowy stanowi internetowy odpowiednik notariusza.

Fale milimetrowe do szybkiego przesyłu danych

Rynek prywatnych sieci piątej generacji do 2030 roku będzie wart około 40 miliardów euro. Prezes Cloud Community Europe Polska wyjaśniała, że choć budowa sieci jest kosztowna organizacje decydują się na nią, aby zapewnić bezpieczeństwo informacji. Dotyczy to np. portów, lotnisk czy branży energetycznej. Anna Nietyksza wspomniała o Microamp Solutions, lubelskim startupie, który opracował system transmisji danych, wykorzystujący fale milimetrowe:

To niezwykle szybki sposób optymalnego przesyłania ogromnych ilości informacji z dronów, urządzeń do monitorowania infrastruktury czy czujników internetu rzeczy do sieci 5G. Rozwiązanie jest łatwe do wdrożenia, firma opracowała urządzenie typu plug&play obecnie testowane z Verizonem. Sprzęt, będąc elementem edge computingu, można w prosty sposób podłączyć do sieci – tłumaczyła przedstawicielka Cloud Community Europe Polska.

Kontrola ruchu w kosmosie

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Grzegorz Wrochna, przybliżał założenia projektu Krajowego Programu Kosmicznego, który ma 4 priorytety: konstruowanie i wynoszenie statków kosmicznych, budowa własnej konstelacji satelitarnej do obserwacji ziemi, utworzenie Narodowego Systemu Obserwacji Satelitarnej oraz bezpieczeństwo kosmiczne. Jak zaznaczał, ostateczna wersja dokumentu jeszcze nie jest gotowa, jednak krajowy sektor już działa w kluczowych obszarach. Przykładem jest kooperacja z unijnym konsorcjum zajmującym się obserwacją i śledzeniem przestrzeni kosmicznej:

Na orbicie okołoziemskiej mamy kilkadziesiąt tysięcy satelitów, co grozi zderzeniami i niekontrolowanymi upadkami, dlatego trzeba śledzić poszczególne obiekty. Polska jest zaangażowana w unijną współpracę i dostarcza najwięcej danych w ramach konsorcjum EU Space Surveillance and Tracking. W krajowych firmach i instytucjach mamy około 20 teleskopów, sensorów i laserów. Z czasem konsorcjum zostanie przekształcone w partnerstwo, które rozpocznie przygotowania do wdrożenia Space Traffic Management, czyli kontroli ruchu kosmicznego – wyjaśniał Wrochna.

Kto wygrał Start-up Challenge?

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego poznaliśmy też laureatów konkursu Start-up Challenge. W kategorii dotyczącej nowoczesnej gospodarki wygrało przedsiębiorstwo Ultraxis pracujące nad systemem monitorowania stanu budowli i wczesnego ostrzegania o problemach z konstrukcją. Laureatem w dziedzinie „zdrowie i biotechnologia” została firma Doctor.One, która opracowała wirtualną przychodnię, gdzie lekarze opiekują się pacjentami. Wśród organizacji działających w obszarze ochrony środowiska najlepsze noty zebrał The True Green – startup planujący produkcję mebli z roślin jednorocznych. Jury konkursu doceniło również firmy Omniaz oraz Simpl.Rent – pierwsza tworzy cyfrowe wersje sklepów, a druga zaproponowała platformę on-line do weryfikacji najemców mieszkań.

Za nami gala Start-up Challenge 🥳, która oprócz wyłonienia zwycięzców tego rocznej edycji konkursu, była wypełniona…

Opublikowane przez European Tech and Start-up Days w środę, 27 kwietnia 2022

Europejski Kongres Gospodarczy

Grupa PTWP, organizator 14 Europejskiego Kongresu Gospodarczego, przygotowała w ramach wydarzenia w sumie 150 rozmów i wystąpień na takie tematy, jak zielona transformacja i odbudowa gospodarki, globalny handel i geopolityka, digitalizacja, nauka i kompetencje. 3-dniowemu EKG w Katowicach towarzyszyły: Europejskie Forum Młodych Liderów, a także European Tech and Start-up Days, podczas którego startupy mogły zaprezentować swoje pomysły przedstawicielom firm, instytucji oraz inwestorom.