Robert Perkowski z PGNiG w czasie rozmowy o cloud computingu mówił o danych zbieranych i przetwarzanych jeszcze przed wydobyciem gazu lub ropy, czyli o zdjęciach sejsmicznych, które mogą mieć rozmiar nawet petabajta (miliona gigabajtów) danych. Na ich podstawie robi się symulację złóż, która trwa krótko, ale wymaga dużej mocy obliczeniowej, dlatego spółka korzysta w tym celu z chmury. Z kolei Krzysztof Szubert, prezes funduszu NCBR Investment Fund ASI, komentował pozycję Polski w rankingu DESI, podsumowując, że zwłaszcza małe i średnie firmy potrzebują wsparcia we wprowadzaniu technologii. Ekspert zaznaczał, że MŚP często na początku traktują nowe rozwiązania jako koszt, a nie inwestycję.
Anna Wujec z ABB (na zdj. powyżej) zaznaczyła, że rozwiązania chmurowe same nie rozwiążą problemów spowodowanych przez pandemię. Dodatkowo, robiąc taki skrót, można nieświadomie budować skojarzenie łączące cyfryzację z kryzysem, tymczasem usługi chmurowe przede wszystkim ułatwiają wypracowywanie zysków z danych:
– Najbardziej rozpoznawalne są platformy IIoT, które umożliwiają monitorowanie, optymalizowanie procesów czy planowanie konserwacji z dowolnego urządzenia i miejsca na świecie. Istnieją też systemy ułatwiające podejmowanie decyzji za pomocą danych z całego przedsiębiorstwa, dzięki nim da się poprawić wydajność nawet o 40%. Dzisiaj firmy przemysłowe do analiz mających na celu udoskonalenie biznesu wykorzystują jedynie 27% zbieranych danych, więc jest to bardzo ograniczony zakres – uzasadniała Anna Wujec.
O IoT
Według Jacka Królika z VersaBoxu, internet rzeczy nie jest jeszcze dojrzałą technologią. Przeciwny pogląd wynika, zdaniem gościa EEC, z ulegania presji marketingowej dotyczącej IoT. Królik kontynuował, że przy okazji wdrożeń dużo mówi się o kompetencjach technologicznych:
– Mogę to zamknąć stwierdzeniem, że mamy świetnych inżynierów, jednak nie tu leży problem. Trudności dotyczą edukacji menadżerów i działów zakupów. Bariera ujawnia się, kiedy roboty na początku są kupowane do prostych zadań, jak automatyzacja jednego fragmentu pracy, w takiej skali nie widać wielkich korzyści, tylko koszty i nie sposób ocenić efektywność. Dopiero szersze użycie pozwala projektować nowe procesy.
Uczestnicy dyskusji mówili też o bezpieczeństwie danych przetwarzanych przez IoT i możliwościach analizowania informacji na brzegu sieci, niekoniecznie w chmurze.
Polska strategia wodorowa będzie gotowa w przyszłym roku
Rozmówcy panelu pt. „Era wodoru” podkreślali, że już funkcjonuje wiele projektów dotyczących pozyskiwania wodoru. Wiceminister klimatu, Ireneusz Zyska, zadeklarował, że konsultacji w sprawie polskiej strategii wodorowej możemy spodziewać się pod koniec roku, a gotowego dokumentu w pierwszym kwartale przyszłego. Według wiceministra, nie powinno się wartościować rodzajów wodoru zależnie od tego, czy pochodzi z gazu czy ze źródeł odnawialnych. Jak argumentował natomiast Krzysztof Kochanowski z Hydrogen Poland, trzeba skupić się na „zielonym” wodorze, ponieważ Unia planuje przeznaczyć na jego wytwarzanie 450 miliardów euro.
Europejski Kongres Gospodarczy i Start-up Challenge
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach potrwa do 4 września. Przedsiębiorcy, naukowcy i politycy rozmawiają podczas wydarzenia przygotowanego przez Grupę PTWP m.in. o energetyce, finansach i nowych technologiach oraz rozwiązaniach, takich jak drony, sztuczna inteligencja, łączność 5G czy cyberbezpieczeństwo. Organizowane są także warsztaty poświęcone wsparciu firm we wdrażaniu nowoczesnych systemów i urządzeń. Kongresowi towarzyszy European Tech and Start-up Days z konkursem Start-up Challenge, w którym swoje pomysły prezentują młode firmy – można zobaczyć np. komponenty dla małych satelitów i elastyczne wyświetlacze.