guardian xo

Egzoszkielet pomoże pracownikowi podnieść 90 kg

  • Urządzenie noszone na całym ciele współpracuje z prawie wszystkimi partiami mięśni, co ogranicza ryzyko kontuzji.
  • Pancerz można zamawiać już teraz, w przyszłym roku Guardiana XO wypróbuje amerykańska armia.
  • Producent powłoki, firma Sarcos Robotics, wcześniej opracowała robota przemysłowego sterowanego ruchami ramion operatora oraz urządzenie do inspekcji rur, podziemi i innych trudno dostępnych miejsc.

Guardian XO to przemysłowy egzoszkielet, który wzmacnia niemal wszystkie mięśnie. Zasilaną bateriami konstrukcję nosi się na całym ciele, a za jej sprawą można bez trudu podnosić ciężary o wadze do 90 kilogramów. Osoba, która założy pancerz, będzie mogła też wykonywać precyzyjne zadania wymagające narzędzi o dużej masie. Powłoka zapobiega urazom związanym z wykonywaniem trudnej, fizycznej pracy.

Jako pierwsi, na początku przyszłego roku, Guardiana XO przetestują członkowie grupy doradczej ds. egzoszkieletów w Sarcos Robotics i amerykańska armia. Firma już zbiera zamówienia na jednostki komercyjne, ma zamiar zrealizować je pod koniec 2020 roku. Egzoszkielet był w fazie rozwoju przez ostatnie 20 lat, zarys jego funkcjonalności przygotowała amerykańska DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności).

Urządzenie jest pierwszym pancerzem przedsiębiorstwa. Sarcos Robotics produkowało dotąd maszyny wspomagające pracę ludzi, m.in. Guardiana GT, czyli robota przemysłowego z siedmioma ramionami, który może wykonywać skomplikowane prace bez specjalnego przygotowawczego treningu. Częścią zestawu jest platforma z operatorem zarządzającym działaniem maszyny przez wykonywanie odpowiednich ruchów rękami. W portfolio firma ma też Guardiana S – siedmiokilogramowe urządzenie poruszające się z szybkością 2,2 km/h, przeznaczone do sprawdzania m.in. szczelności instalacji i podziemnych zbiorników.

Egzoszkielety, obok takich urządzeń jak okulary do rozszerzonej rzeczywistości, inteligentne zegarki i tekstylia, wspomagają zmysły i zwiększają możliwości ludzi. Ośrodek badawczy Gartner wymienił human augmentation jako jeden z 10 najważniejszych trendów technologicznych w biznesie i przemyśle. Pancerze wspomagane przeszły testy m.in. w zakładzie Nissana w Barcelonie, gdzie zagoszczą na stałe, kiedy tylko pomyślnie przejdą badania katalońskiego instytutu zajmującego się BHP.