28 kg obciążenia mniej – dzięki egzoszkieletowi z włókna węglowego

  • Pancerz waży ponad 7 kg, akumulator pozwala pracować z urządzeniem na plecach przez 8 godzin.
  • Oprogramowanie egzoszkieletu zbiera dane i łączy kombinezon z systemami firmy.
  • Urządzenie stosuje AI, żeby dopasować ustawienia do konkretnej osoby.
  • Przypominamy, jakie są prognozy dla rynku egzoszkieletów i kto w przemyśle już tych rozwiązań używa.
egzoszkielet Cray X

German Bionic zaprezentował zakładane jak plecak urządzenie o wadze 7,4 kg, powstałe z włókna węglowego opracowanego we współpracy z firmą SGL Carbon. Kombinezon ułatwia podnoszenie przedmiotów, zmniejszając z perspektywy użytkownika ich ciężar o 28 kilogramów. Akumulator działa przez 8 godzin, po tym czasie można go wyjąć i podłączyć do ładowania, a do egzoszkieletu wstawić nowy. Pancerz wspiera przede wszystkim dolne partie pleców, co ogranicza ryzyko kontuzji. Producent sprzedaje model Cray X w systemie robot as a service, zatem urządzenie można wynająć.

Synchronizacja

Kombinezon łączy się z chmurą i automatycznie pobiera aktualizacje. Czujniki zbierają zanonimizowane dane o sposobie użytkownika, w konsekwencji German Bionic po analizie może zasugerować, jak wydajniej korzystać z urządzenia. Cray X z pomocą algorytmów AI dostosowuje podparcie do konkretnej osoby, monitoruje też własną sprawność, dzięki czemu sygnalizuje potrzebę naprawy. Urządzenie da się połączyć z systemami przedsiębiorstwa (m.in. ERP), co ułatwia dopasowanie ustawień egzoszkieletu do konkretnych zadań. Listę zadań do wykonania da się wyświetlić na ekranie zamontowanym w pancerzu, alternatywą jest przyłbica ochronna Cray Visior wyposażona w rozszerzoną rzeczywistość pozwalającą wyświetlać dokumenty i informacje. Akcesorium synchronizuje się zarówno z kombinezonem, jak i z firmowymi systemami.

(fot. German Bionics)

Prognoza dla rynku egzoszkieletów

Egzoszkielety należą do dziedziny human augmentation grupującej rozwiązania przydatne w pracy, na razie głównie fizycznej. Według Gartnera, human augmentation stanowi jeden z trendów technologicznych, które przedsiębiorcy powinni uwzględnić w swoich strategiach na najbliższe lata. Rozwój pancerzy wspomaganych prognozują także analitycy ResearchAndMarkets, ich zdaniem, wartość rynku egzoszkieletów w 2027 roku wyniesie 4,2 mld dolarów, a średnioroczny wzrost sektora sięgnie 26,3%. Z nowoczesnych kombinezonów korzystają m.in. pracownicy IVECO, Forda i Hyundaia. W Platformie Przemysłu Przyszłości pisaliśmy również o testach urządzenia, które „redukuje” przenoszony ciężar z 50 kg do zaledwie 2.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór