Raport „Manufacturing 2020”: w zmianie nie może chodzić tylko o technologię

  • Nowoczesne technologie to środek, w transformacji trzeba skupiać się na relacji z kontrahentami.
  • Nie ma jednego schematu wprowadzania innowacji do biznesu, każda firma musi sięgnąć po te, które najlepiej pasują do jej potrzeb.
  • Bardzo ważne jest łączenie kompetencji różnych typów pracowników.
  • Piszemy o najważniejszych tezach publikacji „Manufacturing 2020” przygotowanej przez firmę Columbus Global i portal The Manufacturer.

Według Bena Sandlera, konsultanta ds. zarządzania zmianami, nie istnieje jedno cyfrowe rozwiązanie dobre dla każdego zakładu produkcyjnego. Wprowadzane systemy i ich kolejność powinny odpowiadać na problemy i deficyty firmy. Istotne jest, żeby marka cały czas była obecna w sieci, np. przez platformę dla klientów, którzy znajdą tam zawsze aktualne dane o kupionych towarach. Tym bardziej, że widoczne na rynku staje się przechodzenie do modelu produktu jako usługi i relacja zazwyczaj nie kończy się na jednorazowym zakupie.

Do sukcesu w Przemyśle 4.0 niezbędni są wykwalifikowani pracownicy. Dlatego autorzy publikacji proponują łączenie umiejętności osób wykonujących tradycyjne prace i tych, które bezpośrednio zajmują się automatyzacją i cyfryzacją fabryki. Obydwie grupy będą odpowiedzialne za tworzenie nowych produktów i rozwiązań. Dla rozwoju firmy konieczne jest wzmacnianie kompetencji zatrudnionych ciągłymi szkoleniami. Sytuacja pracownika zmienia się dziś bardzo szybko. Jeszcze dwa lata temu ważne były umiejętności techniczne, a teraz najbardziej liczy się elastyczność i umiejętne zarządzanie czasem.

(fot. Getty Images)

Raport Columbusa zaznacza, że cyfryzacja nie może być celem samym w sobie. Powinna prowadzić do takich zmian procesów, które sprawią, że w centrum działalności znajdzie się klient i jego wyniki finansowe. Według Colina Massona z Microsoftu, narzędziem do osiągania podobnego celu są internet rzeczy, big data, a także AI. Dzięki technologiom firmy mogą uzyskać niezbędne informacje do wprowadzania zmian w produkcji.

Opracowanie „Manufacturing 2020” zawiera nie tylko dane związane np. z robotyzacją przemysłu, ale również wypowiedzi naukowców, producentów i twórców rozwiązań, wynikające z ich doświadczeń z transformacją cyfrową oraz automatyzacją procesów.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór