Przejdź do treści

Jeszcze do 23 lutego startupy zajmujące się 5G mają szansę na 600 tys. zł


  • Kwotę mogą otrzymać firmy, które dołączą do programu S5, czyli Akceleratora Technologii 5G.
  • Finansowanie jest 2-etapowe: najpierw 50, potem 550 tysięcy złotych dla jednego przedsiębiorstwa lub innowatora.
  • Szczegółowe dziedziny zastosowania sieci piątej generacji w programie to m.in. VR, fabryki przyszłości, przemysł motoryzacyjny i energetyczny.
  • Docelowo rozwiązania mają zostać wprowadzone w fabrykach inwestorów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Specjalna Strefa Ekonomiczna w Łodzi szuka startupów, które wezmą udział w Akceleratorze Technologii S5 (< w linku można znaleźć więcej informacji i złożyć wniosek). Ich zadaniem będzie opracowanie systemu związanego z technologią sieci 5G, a następnie przetestowanie go w fabrykach inwestorów Strefy. W planie, po fazie prób, jest komercjalizacja pomysłów. Przedsiębiorstwa z województwa łódzkiego istniejące krócej niż 22 miesiące oraz osoby gotowe założyć działalność gospodarczą mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 23 lutego (termin został właśnie wydłużony z 16 lutego).

Etapy programu: inkubacja i akceleracja główna

Akcelerator S5 podzielono na dwa etapy. Pierwszy to inkubacja trwająca 3 miesiące, podczas których 40 młodych przedsiębiorstw dostanie finansowanie w wysokości 50 tys. złotych na rozwój działań. Do drugiej części etapu (9-miesięcznej) przejdzie 20 firm – te będą mogły skorzystać ze wsparcia wynoszącego 550 tys. złotych w ramach pomocy de minimis (czyli publicznej, której wysokość w ciągu 3 lat nie przekracza 200 tys. euro). Poza pieniędzmi na wydatki związane z rozwojem projektu, startupy skorzystają też z konsultacji biznesowych i technologicznych w ramach 5G Venture Building.

Przemysł, inteligentne fabryki i miasta – korzystające z 5G

Inwestorzy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wskazali kierunki działań dla firm uczestniczących w programie. Innowacje startupów powinny dotyczyć inteligentnych fabryk, w tym m.in. czujników IIoT, technologii digital twin i systemów kontroli wizyjnej – oraz miast. Oprócz nich firmy mogą rozwijać pomysły związane z rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością. Kolejne kategorie dotyczą branży motoryzacyjnej, energetycznej, a także logistyki. Organizatorzy szukają również firm, które zaproponują unowocześnienia dotyczące rolnictwa, handlu i teleobecności (rozwiązań w rodzaju wideokonferencji).

Młode firmy skoncentrowane na Przemyśle 4.0 i sieci 5G mogą dodatkowo wziąć udział w Start-up Challenge 2020, o którym niedawno pisaliśmy w portalu. To konkurs, który ma ułatwiać docieranie z oryginalnymi pomysłami do mediów i inwestorów.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na