Przejdź do treści

Biznes i Produkcja: cyfrowy obieg dokumentów, transformacja, AI i 5G


  • Przedstawiciele Azotów, Dovisty i Splastu w trakcie konferencji mówili o wdrożeniach nowych technologii w swoich organizacjach.
  • Eksperci poruszyli wątek sieci 5G i jej zastosowań w przemyśle.
  • Uczestnicy śledzili także wirtualne spacery po Centrum Materiałów do Druku 3D i showroomie Fabryki Przyszłości.

Wiceprezes zarządu Grupy Azoty, Grzegorz Kądzielawski, w czasie swojego wystąpienia opowiedział m.in. o wprowadzonym w firmie repozytorium projektów B+R przygotowanym przez spółkę Random Forest. System wdrażany przez pół roku teraz analizuje z wykorzystaniem sztucznej inteligencji dokumenty R&D. Rozwiązanie działa w języku polskim, umożliwia sprawne wyszukiwanie treści w plikach (również w skanach) i nie używa technologii innych firm, co podnosi jego bezpieczeństwo. Oprogramowanie może funkcjonować zarówno w chmurze, jak i na serwerze firmy. Dodatkiem do prezentacji był wirtualny spacer po Centrum Materiałów do Druku 3D w tarnowskich Azotach.

Jak wyeliminować papierowe dokumenty?

Gośćmi konferencji ASTOR-a byli też Tomasz Kubach, Piotr Bielkiewicz, Jacek Kaszubowski i Wojciech Nowotny z firmy Dovista Polska, zajmującej się produkcją okien. Specjaliści przybliżyli wdrożenie rozwiązań umożliwiających zarządzanie produkcją w oparciu o aktualne dane, śledzenie wykonywania poszczególnych elementów i pisanie programów dla obrabiarek CNC. Tomasz Kubach zaznaczył, że celem było również zmniejszenie kosztów dotyczących zużycia papieru – dotychczas firma potrzebowała setek tysięcy stron tygodniowo. Piotr Bielkiewicz przedstawił narzędzia składające się na nowe rozwiązanie:

Dovista Sequence Plan ułatwia prezentowanie planu i postępu realizacji zleceń, ePapiery to z kolei oprogramowanie, które pozwoliło nam zrezygnować z papieru i zastąpić go dokumentacją cyfrową on-line. MES Solution umożliwia wytwarzanie plików maszynowych na żywo, QLock służy do kontrolowania jakości elementów, a reworkAPP do zarządzania wadliwymi produktami.

Przemysł 4.0 w firmie Splast

Współwłaściciel firmy Splast z Krosna, Marek Sanocki, zreferował zmiany, które nastąpiły w jego przedsiębiorstwie. Pierwsze zrobotyzowane linie produkcyjne pojawiły się w firmie w 2000 roku, 3 lata później wdrożono system ERP, następnie MES oraz kody kreskowe WMS (ang. warehouse management system – system zarządzania magazynem). Kolejne kroki dotyczyły elektronicznego obiegu dokumentów oraz zdigitalizowanej wizualizacji i analizy danych.

W Splast wymiana danych odbywa się w pionie i poziomie – podkreślał Sanocki. – W pionie informacje przekazują sobie systemy informatyczne ERP, MES i WMS, natomiast w poziomie komunikują się z maszynami, robotami i urządzeniami peryferyjnymi. Po otrzymaniu zamówienia od klienta i rejestracji w ERP jest ono wysyłane do MES, gdzie planuje się wytwarzanie na poszczególnych liniach. W systemie zarządzania produkcją możemy na bieżąco monitorować wszystkie działania i statusy maszyn. Śledzenie postępu pracy umożliwia precyzyjne ustalanie zadań działu utrzymania ruchu.

Dlaczego sieć kampusowa 5G?

Różnice pomiędzy łącznością nowej generacji, a m.in. Wi-Fi omówił w trakcie wirtualnej konferencji Maciej Szafran z T-Mobile Polska. Jak zaznaczył, choć w obu przypadkach sieć może być prywatna, bo nie trzeba udostępniać internetu, to sieć komórkowa oznacza mniej zakłóceń i lepszą dostępność za sprawą własnej częstotliwości. 5G jest także bezpieczniejsza i daje większą mobilność dzięki przekazywaniu połączeń między stacjami bazowymi. Natomiast sieć kampusowa, zdaniem Szafrana, ma nad publiczną przewagę związaną z prywatnością:

W sieci publicznej dane opuszczają fizycznie lokalizację klienta. Oczywiście można dostosować tzw. prywatny APN, gdzie mamy logicznie wydzieloną sieć, ale informacje wszystkich i tak są przetwarzane na tych samych węzłach. Natomiast najistotniejsze są zasoby radiowe, czyli, w przypadku 5G, przepustowość i opóźnienia.

Gość specjalny i pokazowa Fabryka Przyszłości

Gościem specjalnym (i niespodzianką) był skoczek narciarski, Kamil Stoch – sportowiec podzielił się z uczestnikami konferencji spojrzeniem na lockdown z perspektywy swojej specjalizacji. W spotkaniu wziął udział również Bartosz Józefowski z Hubu Innowacji Cyfrowych hub4industry, który mówił o działaniu DIH-u z Krakowa. Kolejny punkt stanowił wirtualny spacer po showroomie Fabryki Przyszłości oraz ASTOR Innovation Room. Po prelekcjach zaplanowano spotkania w pokojach tematycznych dotyczące m.in. korzyści z robotyzacji, małoseryjnej produkcji i cloud computingu.

O konferencji

Organizatorem konferencji „Biznes i Produkcja – cyfrowa transformacja produkcji ze sztuczną inteligencją w tle” był ASTOR, a gospodarzem Grupa Azoty. Pierwsza edycja wydarzenia, dotycząca nowoczesnych technologii podnoszących efektywność operacyjną, została przygotowana w 2014 roku.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na