Trwa budowa fabryki firmy ABB w Kangqiao koło Szanghaju. Projekt rozpoczął się we wrześniu, a jego zakończenie jest planowane na 2021 rok. Wartość inwestycji to niemal 600 milionów złotych (150 mln dolarów), dzięki którym powstanie zakład produkcyjny o powierzchni 67000 m2. Jego częścią będzie centrum badań i rozwoju zajmujące się wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w procesie wytwarzania. Pracę wewnątrz kompleksu ludzie mają prowadzić wraz z maszynami współpracującymi, np. dwuramiennym cobotem YuMi przeznaczonym do montażu małych części. Produktem tej kooperacji będą roboty, które potem podejmą pracę w branży motoryzacyjnej, elektronicznej i logistycznej.
ABB w nowym centrum stawia na elastyczność – zarówno jeśli chodzi o wytwarzane maszyny, jak i przebieg produkcji. W pierwszym przypadku asortyment przedsiębiorstwa ma być zróżnicowany pod względem rodzajów robotów oraz wariantów w ramach pojedynczego modelu, co pozwoli na personalizację urządzeń. Proces konstrukcji nie będzie prowadzony przy zwykłych liniach montażowych, a przy połączonych ze sobą wyspach, dzięki czemu roboty współpracujące zyskają możliwość wygodnego przemieszczania się pomiędzy stanowiskami. Cały zakład zostanie odtworzony w technologii digital twin, co pozwoli monitorować i oceniać produkcję w czasie rzeczywistym.
Budowę fabryki koncern z Zurychu zapowiedział w 2018 roku. Jej lokalizacja wynika z istotności chińskiego rynku, to właśnie w Państwie Środka sprzedaje się co 3 wyprodukowany robot, co wskazała Międzynarodowa Federacja Robotyki w opisywanym przez nas raporcie “World Robotics 2019”. ABB przewiduje, że wartość rynku urządzeń, które powstaną również w Kangqiao wzrośnie z 80 mld dolarów dzisiaj do 130 mld w ciągu najbliższych 5 lat. W 2021 roku, czyli wtedy kiedy robotyczny obiekt koło Szanghaju, ma też powstać zakład Siemensa w Guangzhou, zapowiadany przez firmę z Niemiec jako modelowa fabryka 4.0.