Przejdź do treści

3-minutowe ładowanie baterii w pojeździe elektrycznym


  • Włoska ładowarka Terra 360 umożliwia podładowanie akumulatora e-auta, tak aby mógł przejechać 100 kilometrów.
  • Jest to jedno z urządzeń opracowywanych w nowym E-Mobility Centre of Excellence ABB uruchomionym w San Giovanni Valdarno we Włoszech.
  • Z fabryką współpracuje zespół badawczo-rozwojowy, specjalizujący się w elektromobilności, ulokowany w Krakowie.
  • Szwajcarska firma przygotowuje rozwiązania dla transportu publicznego, dostarczane także do Polski.

W Valdarno powstało centrum elektromobilności o powierzchni 16 tysięcy metrów kwadratowych. Pracuje w nim ponad 500 osób, 70 specjalistów z tego grona skupia się na obszarze B+R. Eksperci w zakresie programowania tworzą m.in. narzędzia do zarządzania cyklem życia produktu. W fabryce działają też roboty typu AGV, kompleks dysponuje dodatkowo zautomatyzowanym magazynem. Zakład przygotowuje ładowarki prądu stałego służące np. do uzupełniania baterii autobusów. Wśród rozwiązań ABB jest Terra 360 pozwalająca naładować baterię pojazdu w podstawowym zakresie w 3 minuty. W motoryzacji tak określa się poziom, który daje szansę przejechać 100 km.

Strategia zrównoważonego rozwoju

Przedsiębiorstwo organizuje pracę w Valdarno zgodnie ze swoją strategią ekologiczną zakładającą cele w perspektywie 2030 roku. Fabryka ma rozwiązania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego: gromadzi wodę deszczową, przetwarza odpady produkcyjne, w zakładzie zainstalowano także panele fotowoltaiczne, które dysponują mocą 720 MWh, oraz wdrożono system zarządzający zużyciem energii. Ten ostatni kontroluje ponad 9 tysięcy urządzeń IIoT, umożliwiając oszczędzanie prądu sięgające nawet 60%.

Elektryfikacja branż przemysłowych

ABB to międzynarodowy koncern o szwajcarskich i szwedzkich korzeniach z główną siedzibą w Zurychu. Dostarcza rozwiązania elektryczne dla firm z branż automatyki, robotyki i energetyki. Przedsiębiorstwo działa w ponad 100 krajach, w których zatrudnia około 105 tysięcy pracowników. Organizacja stawia sobie cel strategiczny polegający na transformacji gospodarek i społeczeństw, zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju.

grafika główna: new.abb.com


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na