Kierunek » Przemysł 4.0 -- narzędzie do samooceny dojrzałości cyfrowej

Siemens zapowiada modelową fabrykę 4.0

  • Niemiecki gigant zbuduje ją w Chinach.
  • Obiekt ma powstać za 2 lata w Guangzhou.
  • Fabryka będzie produkowała transformatory rozdzielcze.

Miasto Guangzhou (wym. Kłanczou) leży nad morzem w południowych Chinach i sąsiaduje z Dongguan, Shenzhen oraz Hongkongiem. To tam Siemens w 2021 roku chce postawić nowoczesną fabrykę, która miałaby być światowym przykładem dla zastosowania przemysłowych rozwiązań 4.0. Precyzyjnie, w 2021 zakład produkujący transformatory powinien pracować. Szczegóły planu koncernu z Monachium?

Zakład 4.0 do produkcji transformatorów

Siemens definiuje fabrykę 4.0 jako element otwartego ekosystemu, w którym splata się kilka technologii i typów działalności. To przestrzeń, gdzie działają i instytucje rządowe, i komercyjne, i naukowe. W ekosystemie funkcjonuje cyfrowa elektrownia, przemysłowy internet rzeczy, inteligentny kampus i mobilne usługi oparte o sieć. W fabryce w Guangzhou będą produkowane transformatory rozdzielcze łączące sieci średniego i niskiego napięcia. Rolą transformatorów jest obniżenie napięcia prądu, zwykle z 15 kilowoltów do 0,4 kV, tak aby było ono właściwe do zasilania urządzeń przemysłowych lub konsumenckich.

(Model elektrowni cyfrowej GE Power – źr. YouTube)

Guangzhou i pięć priorytetów

Zapowiedź na temat modelowej fabryki Siemensa padła podczas Siemens Greater Bay Area Forum zorganizowanego we wspomnianym chińskim mieście. W trakcie dyskusji pod hasłem “Connect, Create and Collaborate” CEO Siemens Greater China, Lothar Herrmann, podkreślił, że nie ma przypadku w wyborze Guangzhou, bo koncern z Niemiec od dawna współpracuje z nadmorskim regionem Państwa Środka:

– Będziemy nadal wspierać technologicznie ten obszar w odniesieniu do pięciu priorytetów. To czysta energia, cyfrowa produkcja, inteligentne klastry miejskie, stymulowanie innowacji i rozwój talentów – wyliczał Herrmann.

(GBA Forum w Guangzhou – fot. Siemens)

Siemens w Azji

Przedsiębiorstwo faktycznie jest w Azji bardzo aktywne od dawna. Europejski gigant pierwsze biuro sprzedaży w Hongkongu otworzył w 1910 roku. Firma rozwinęła potem intensywną współpracę z pięcioma miastami należącymi, tak jak Guangzhou, do prowincji Guangdong. Dziś Siemens instaluje tam w elektrowniach wydajne turbiny gazowe klasy H. Jedno takie urządzenie produkuje energię dla miliona mieszkań i ogranicza emisję dwutlenku węgla równą temu, co wytwarza 380 tysięcy aut. Niemieckie przedsiębiorstwo pomagało również w cyfrowej transformacji procesu produkcji i opracowywanych rozwiązań chińskiemu wytwórcy podzespołów samochodowych MINO.

5G ABB agile AI Amazon AR ASTOR automatyzacja big data blockchain cloud computing cyberbezpieczeństwo digital twin DIH dojrzałość cyfrowa drony druk 3D edge computing egzoszkielety energetyka fabryka przyszłości fotowoltaika Gartner GOZ HP human augmentation IBM ICT IIoT konkursy logistyka Microsoft ML motoryzacja MŚP PPP pracownicy 4.0 prawo Przemysł 4.0 R&D raporty roboty Siemens startupy VR