Przejdź do treści

Siemens zapowiada modelową fabrykę 4.0


  • Niemiecki gigant zbuduje ją w Chinach.
  • Obiekt ma powstać za 2 lata w Guangzhou.
  • Fabryka będzie produkowała transformatory rozdzielcze.

Miasto Guangzhou (wym. Kłanczou) leży nad morzem w południowych Chinach i sąsiaduje z Dongguan, Shenzhen oraz Hongkongiem. To tam Siemens w 2021 roku chce postawić nowoczesną fabrykę, która miałaby być światowym przykładem dla zastosowania przemysłowych rozwiązań 4.0. Precyzyjnie, w 2021 zakład produkujący transformatory powinien pracować. Szczegóły planu koncernu z Monachium?

Zakład 4.0 do produkcji transformatorów

Siemens definiuje fabrykę 4.0 jako element otwartego ekosystemu, w którym splata się kilka technologii i typów działalności. To przestrzeń, gdzie działają i instytucje rządowe, i komercyjne, i naukowe. W ekosystemie funkcjonuje cyfrowa elektrownia, przemysłowy internet rzeczy, inteligentny kampus i mobilne usługi oparte o sieć. W fabryce w Guangzhou będą produkowane transformatory rozdzielcze łączące sieci średniego i niskiego napięcia. Rolą transformatorów jest obniżenie napięcia prądu, zwykle z 15 kilowoltów do 0,4 kV, tak aby było ono właściwe do zasilania urządzeń przemysłowych lub konsumenckich.

(Model elektrowni cyfrowej GE Power – źr. YouTube)

Guangzhou i pięć priorytetów

Zapowiedź na temat modelowej fabryki Siemensa padła podczas Siemens Greater Bay Area Forum zorganizowanego we wspomnianym chińskim mieście. W trakcie dyskusji pod hasłem “Connect, Create and Collaborate” CEO Siemens Greater China, Lothar Herrmann, podkreślił, że nie ma przypadku w wyborze Guangzhou, bo koncern z Niemiec od dawna współpracuje z nadmorskim regionem Państwa Środka:

– Będziemy nadal wspierać technologicznie ten obszar w odniesieniu do pięciu priorytetów. To czysta energia, cyfrowa produkcja, inteligentne klastry miejskie, stymulowanie innowacji i rozwój talentów – wyliczał Herrmann.

Siemens w Azji

Przedsiębiorstwo faktycznie jest w Azji bardzo aktywne od dawna. Europejski gigant pierwsze biuro sprzedaży w Hongkongu otworzył w 1910 roku. Firma rozwinęła potem intensywną współpracę z pięcioma miastami należącymi, tak jak Guangzhou, do prowincji Guangdong. Dziś Siemens instaluje tam w elektrowniach wydajne turbiny gazowe klasy H. Jedno takie urządzenie produkuje energię dla miliona mieszkań i ogranicza emisję dwutlenku węgla równą temu, co wytwarza 380 tysięcy aut. Niemieckie przedsiębiorstwo pomagało również w cyfrowej transformacji procesu produkcji i opracowywanych rozwiązań chińskiemu wytwórcy podzespołów samochodowych MINO.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na