Na ramowy program badań i innowacji na lata 2021-2027 Unia Europejska przeznaczy 95,5 miliarda euro, czyli o 30% więcej niż w poprzedniej edycji. Horyzont Europa tworzą trzy filary:
- Doskonała nauka (na ten cel zaplanowano 25 miliardów euro)
- Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa (53,5 miliarda euro)
- Innowacyjna Europa (13,6 miliarda euro).
Dyrektor Centrum Wspólnej Polityki w Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej, Julien Guerrier, przeciwstawiał nowy program poprzedniemu:
– W porównaniu do Horyzontu 2020 nie ma tutaj rewolucji, jest raczej ewolucja. Wprowadziliśmy trzy nowości: misje, Radę ds. Innowacji oraz nowe podejście do programowania – wyjaśniał i dodał, że rada zajmie się wsparciem firm poprzez granty oraz udział kapitałowy. – Chcemy umożliwić im rozwój na wszystkich etapach działalności w Europie – podkreślał.
Nowy instrument – misje
Misje wprowadzone do Horyzontu są nowym instrumentem, który ma na celu powiązanie badań naukowych z potrzebami społeczeństwa i środowiska i obejmują m.in. przejście na zieloną energetykę czy adaptację do zmian klimatycznych. Osobna misja dotyczy oceanów i przywrócenia dobrostanu ekologicznego, zapewnienia dekarbonizacji wód i ekologicznych łowisk. Kolejne zakładają ekologiczne miasta oraz walkę z nowotworami.
Zmiany dla Polski
Potencjał Polski w nowej edycji programu jest o wiele większy – przekonywała dyrektor ds. Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji Komisji Europejskiej, Anna Panagopoulou:
– Przeznaczyliśmy 3 miliardy euro na program dla krajów, które gorzej sobie radzą w dziedzinach badawczo-innowacyjnych. Polska znalazła się wśród tych państw, więc będzie mogła skorzystać z nowych możliwości, np. z przepływu talentów czy tworzenia centrów doskonałości. Pojawi się także wiele okazji do współpracy polskich firm z przedsiębiorstwami z innych państw Unii Europejskiej – tłumaczyła.
Profesor Andrzej Jajszczyk, wiceprzewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań, przyznał, że obecnie polskie zespoły badawcze są doceniane za to, że oferują wysoką jakość przy niskiej cenie:
– Jednak chcemy mieć inny wyznacznik – profesjonalizm. Polskie instytuty badawcze są coraz lepiej wyposażone, naszą ogromną siłą są też kadry badawcze. Musimy wykorzystać tę szansę – akcentował naukowiec.
Największy program na rzecz innowacji
Horyzont Europa to największy program Unii Europejskiej wspierający badania naukowe i innowacje. Powstał, by zwiększyć liczbę przełomowych dokonań, odkryć i wdrożeń, poprzez ułatwienie przenoszenia pomysłów z jednostek badawczych na rynek. W poprzedniej edycji (2014–2020) przeznaczono na niego prawie 80 miliardów euro. W standardowych projektach badawczych o dotację może ubiegać się konsorcjum złożone z co najmniej trzech podmiotów. Każdy z nich musi mieć siedzibę w państwie należącym do UE lub kraju stowarzyszonym z organizacją. Wcześniej w portalu pisaliśmy o tematyce projektów, które mogą dostać dofinansowanie.