czarno-biały model Ziemi, obok satelity

Za 6 lat smartfony będą przesyłały 160 eksabajtów danych miesięcznie

  • Dziś urządzenia mobilne odpowiadają za transfer 38 eksabajtów.
  • W 2025 roku 2,6 mld telefonów będzie korzystało z sieci 5G.
  • Dotąd operatorzy telekomunikacyjni przeprowadzili na świecie 50 wdrożeń sieci piątej generacji. To technologia szczególnie istotna dla przemysłu.

Do 2025 roku o niemal miliard wzrośnie liczba urządzeń z dostępem do sieci. Równocześnie przybędzie tych, które korzystają z 5G – z 13 mln obecnie do 2,6 mld. Przyrost stanie się możliwy dzięki stałej rozbudowie sieci oraz wykorzystaniu sprzętu funkcjonującego w standardach LTE i 3G. Spadać ma udział 3G i 2G, a od 2021 roku również LTE, które zacznie ustępować miejsca sieci piątej generacji.

5G powinna być najszybciej wprowadzoną technologią łączności w historii. Do tej pory operatorzy na całym świecie przeprowadzili 50 komercyjnych wdrożeń. Dalszy rozwój stanie się możliwy dzięki modernizacji urządzeń 4G, wykorzystaniu nowych pasm w częstotliwości niższej niż 6 GHz, ale także fal radiowych obejmujących częstotliwości z zakresu 30-300 GHz, które są używane m.in. w technologii satelitarnej. W ten sposób sieć 5G do 2025 roku obejmie swoim zasięgiem 65% populacji i obsłuży 45% mobilnego transferu danych.

W tej chwili średnio w każdym miesiącu z pomocą smartfonów, tabletów i innego sprzętu przesyłamy 38 eksabajtów danych (1 EB to trylion bajtów). Prognozy Ericssona wskazują, że za 6 lat ta wielkość wzrośnie ponad czterokrotnie – do 160 eksabajtów. Teraz miesięczny transfer danych wykonywany za pomocą jednego smartfonu to 7,2 GB, w 2025 roku pojedynczy telefon wyśle i odbierze w ciągu 30 dni 24 GB, z czego 76 proc. będą stanowiły filmy.

Aktualnie liczba urządzeń mobilnych podłączonych do sieci wynosi 8 miliardów. 52% z nich korzysta z łączności 4G (LTE). Ericsson prognozuje, że jeszcze do końca roku 13 milionów użytkowników uzyska dostęp do sieci piątej generacji, około 10 milionów w tej grupie mają stanowić obywatele Chin. Zmianę napędza Korea Południowa, gdzie wszyscy dostawcy usług uruchomili możliwość korzystania z komunikacji 5G. Również w Szwajcarii do końca roku zasięg tej sieci będzie dostępny dla 90% użytkowników.

W Polsce na początku przyszłego roku komercyjne testy uruchomi Play, operator przeprowadzi je w Trójmieście. Technicznie jest gotowy, podpisał porozumienie z władzami Gdyni, a w najbliższym czasie podobne zawrze z Gdańskiem i Sopotem. W kończącym się roku testy w największych polskich miastach prowadziło Orange.

Raport „Ericsson Mobility Report” jest dostępny tutaj, a w PPP niedawno pisaliśmy, kto naprawdę czeka na 5G.