Przejdź do treści

Za 5 lat liczba subskrypcji 5G wyniesie 3,5 miliarda


  • W pierwszym kwartale przybyło 70 milionów abonamentów sieci nowej generacji.
  • W 2026 roku dominującą technologią pozostanie 4G.
  • Wnioski pochodzą z publikacji „Ericsson Mobility Report”.

W pierwszym kwartale liczba abonentów korzystających z 5G wzrosła o 70 milionów (do 290 mln) – wynika z raportu. Największy udział technologii we wszystkich usługach mobilnych ma obecnie Azja Północno-Wschodnia. Kolejnymi regionami są: Ameryka Północna, państwa Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz Europa Zachodnia. Autorzy publikacji przewidują, że w ciągu 5 lat sytuacja się zmieni, bo na prowadzenie wysunie się Ameryka Północna, gdzie komunikacja piątej generacji będzie stanowiła 84% usług mobilnych. Eksperci Ericssona zakładają, że miliardowy użytkownik nowej technologii pojawi się o dwa lata wcześniej niż w przypadku 4G.

Liczba abonamentów i smartfonów

Do końca 2026 roku na świecie będzie działało 3,5 miliarda subskrypcji 5G, czyli około 40% wszystkich abonamentów, których, jak wyliczyli analitycy, będzie wówczas 8,8 miliarda. W pierwszych trzech miesiącach roku do sieci 4G przyłączyło się około 100 milionów nowych urządzeń, a liczba abonentów tej technologii przekroczyła 4,6 miliarda (58%). Specjaliści twierdzą, że do końca okresu objętego prognozą, czyli do 2026 roku, łączność starszej generacji będzie dominowała na świecie. W pierwszym kwartale liczba abonamentów netto (czyli różnica pomiędzy przyłączeniami a wyłączeniami) wyniosła 59 milionów, co według autorów raportu nie jest dobrym wynikiem. Sytuację tłumaczą pandemią i spowodowanymi nią obostrzeniami. Pod koniec 2020 roku w użyciu było około 6 miliardów smartfonów, a do 2026 liczba urządzeń wzrośnie do 7,7 miliarda.

Wkrótce technologia 6G

W Chinach powstały plany wdrożenia sieci 6G, zgodnie z którymi do 2025 roku potrwają prace badawcze nad łącznością kolejnej generacji, a komercjalizacja technologii nastąpi pięć lat później. Podobny harmonogram przyjęła Japonia. Na Starym Kontynencie standardy 6G przygotowuje projekt badawczy Hexa-X. Parametry nowego rozwiązania (prędkość pobierania do 1 Tb/s, opóźnienia poniżej 0,1 ms) sprawiają, że technologia umożliwi szerokie wykorzystanie XR, czyli połączenia rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Zgodnie z przewidywaniami specjalistów Samsunga, 6G umożliwi popularyzację hologramów i usprawni działanie cyfrowych bliźniąt.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na