Przejdź do treści

Chiny podały datę uruchomienia sieci 6G


  • Państwo Środka zaplanowało komercjalizację nowego standardu łączności na 2030 rok.
  • Organizacje pracujące nad 6G opublikowały białą księgę, w której wymieniają skutki wdrożenia sieci.
  • Przypominamy też o planach Japonii i Europy w zakresie sieci kolejnej generacji.

Sieć 6G, następcę wdrażanej obecnie technologii 5G, planują uruchomić Chiny. Prace badawczo-rozwojowe, prowadzone m.in. przez telekomy China Unicom i ZTE, nad standardem technicznym potrwają do około 2025 roku, a komercjalizację rozwiązania Państwo Środka planuje na 2030 rok. W białej księdze sieci szóstej generacji specjaliści wymieniają biznesowe przykłady zastosowania łączności, a także technologie, których działanie usprawni 6G. Z dokumentu opublikowanego przez zrzeszenie IMT-2030 (6G) Promotion Group założone przez chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych wynika, że nowy standard zostanie wdrożony w paśmie 300GHz-3THz.

Biała księga

Autorzy białej księgi podkreślają, że 6G umożliwi integrację świata rzeczywistego i wirtualnego, a wśród scenariuszy wykorzystania nowego standardu wymieniają m.in.: komunikację holograficzną, a także chmurowe usługi XR, czyli technologii łączącej rozszerzoną, mieszaną i wirtualną rzeczywistość. Chińska publikacja wylicza zaawansowane obliczenia, big data, cyfrowe bliźniaki, sztuczną inteligencję i blockchain pośród rozwiązań, które 6G dodatkowo usprawni. Według specjalistów Państwa Środka, łączność kolejnej generacji ułatwi rozwój inteligentnego transportu czy opieki zdrowotnej – ich zdaniem możliwości sieci 5G jeszcze nie są wystarczające dla tych zastosowań.

Działania Japonii i Europy

Do 2030 roku sieć 6G planuje wprowadzić również Japonia, z kolei w Europie ruszył projekt badawczy Hexa-X, który ma wypracować standardy dla sieci szóstej generacji. W przedsięwzięcie włączyły się takie firmy jak Nokia, Ericsson, Siemens, Orange i Intel oraz uniwersytety w Oulu, Pizie, Dreźnie i Madrycie. W sieci 6G prędkość pobierania ma wzrosnąć do 1 Tb/s, a opóźnienia spadną poniżej 0,1 ms. Łączność będzie funkcjonowała na wysokości do 10 km i będą mogły jej używać obiekty poruszające się z prędkością do 1000 km/h.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na