Przejdź do treści

Europejczycy też pracują nad siecią 6G


  • Spółki ICT, IT i uczelnie dołączyły do konsorcjum Hexa-X, które opracowuje standardy dla sieci szóstej generacji.
  • Inicjatywa wystartuje 1 stycznia, gotowe są już obszary badawcze, m.in. bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i cyfrowy ekosystem.
  • Działania dotyczące łączności jeszcze wydajniejszej niż 5G finansuje unijny program Horyzont 2020.
  • Równolegle przygotowania do wprowadzenia w przyszłości następnego standardu sieci prowadzą Stany Zjednoczone i Japonia.

1 stycznia rusza 2,5-letni projekt badawczy Hexa-X, którego celem jest wypracowanie zastosowań dla sieci szóstej generacji. W przedsięwzięcie zaangażowały się m.in. firmy Ericsson, Siemens, Orange i Intel oraz jednostki naukowe, jak uniwersytety w Oulu, Pizie, Dreźnie i Madrycie – natomiast liderem projektu jest Nokia. Partnerzy Hexa-X zwracają uwagę, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne będzie rosło, wymagając przepustowości rzędu setek Gb/s, ponieważ 5G utoruje drogę do cyfryzacji i autonomizacji kolejnych sektorów gospodarki (inteligentne miasta, górnictwo, logistyka). Jak podkreśla Peter Vetter z Nokia Bell Labs, 6G umożliwi przejście od dzisiejszego modelu wymiany danych do komunikacji ludzi z otoczeniem IoT:

Bezpieczne i prywatne połączenia mogą być stosowane w profilaktyce zdrowotnej, posłużą do opracowania sieci rozumiejącej intencje ludzi i upraszczającej interakcje ze światem fizycznym, a tym samym zwiększającej naszą produktywność – tłumaczy Vetter.

Dziedziny

Konsorcjum Hexa-X przygotowało 6 obszarów badawczych potrzebnych do opracowania technicznych podstaw dla 6G. Wspomniana przez Petera Vettera sieć rozumiejąca potrzeby ludzi wymaga przygotowania standardów dla AI i ML pod kątem zaufania i wydajności. Poza tym partnerzy projektu skoncentrują się na infrastrukturze energetycznej, która ma jak najmniej wpływać na klimat. Istotnymi punktami zadań planowanych przez Hexa-X jest tzw. przepływność, czyli ilość informacji transmitowanych w określonym czasie, oraz opóźnienia rzędu 0,1 ms, czyli niższe od charakterystycznych dla 5G (1-4 ms). Konsorcjanci chcą przygotować normy zapewniające poufność komunikacji i bezpieczeństwo danych oraz model pozwalający budować tzw. sieć sieci (network of networks) – cyfrowy ekosystem łączący mniejsze środowiska, np. branżowe, w całość.

Prace nad 6G

Przedsięwzięcie Hexa-X jest finansowane przez Komisję Europejską w ramach programu badawczo-rozwojowego Horyzont 2020. 6G, jako jedna z technologii wschodzących, zostało także ujęte w planie dla nowego finansowania projektowanego na najbliższe 7 lat (Horyzont Europa). Nad łącznością nowej generacji pracuje jeszcze konsorcjum Next G Alliance, do którego dołączyły niedawno Google i Apple. Z kolei na początku 2020 roku działania na rzecz wprowadzenia 6G zapowiedział japoński rząd. Eksperci Samsunga szacują, że łączność szóstej generacji, działająca na wysokości 10 km nad ziemią i umożliwiająca komunikację z obiektami, które poruszają się z prędkością 1000 km/h, powinna zacząć funkcjonować testowo do 2028 roku. Komercjalizacja nastąpiłaby 2 lata później.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na